Nalewki, likiery i wina domowej roboty

Dereniówka

Składniki: 1kg owoców derenia jadalnego, 1-1,5l spirytusu, 0,5l wody, 75 dag cukru, sok z 1/2 cytryny

Przygotowanie: Umyte owoce wsypujemy do gąsiora, zalewamy spirytusem (powinny być przykryte), zatykamy korkiem i przechowujemy przez ok miesiąc w ciepłym, zacienionym miejscu. Po tym czasie spirytus zlewamy do innego naczynia, korkujemy i odstawiamy. Owoce zalewamy syropem zrobionym z przegotowanej wody, cukru i soku z cytryny. Odstawiamy na minimum miesiąc. Następnie zlewamy sok i łączymy z odlanym wcześniej spirytusem. Najlepiej jak nalewka postoi jeszcze kilka dni przed spożyciem.

Nalewka z żurawiny

Składniki: litrowy słój owoców żurawiny, 1 litr spirytusu, 1 litr przegotowanej wody, 75 dag cukru, 0,5 l miodu naturalnego, kieliszek śliwowicy

Przygotowanie: Oczyszczoną żurawinę wrzucamy do szklanego gąsiora, zalewamy spirytusem, przegotowaną wodą, zatykamy korkiem i odstawiamy na miesiąc. Dodajemy syrop sporządzony z cukru zmieszanego z miodem i wzmocniony śliwowicą. Gąsior korkujemy i umieszczamy w zacienionym miejscu. Po pół roku nalewkę odcedzamy i zlewamy do butelek.

Nalewka z jeżyn na spirytusie

Składniki: 3 szklanki jeżyn, 2 szklanki spirytusu, skórka z cytryny, 3 łyżki cukru

Przygotowanie: Jeżyny dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i usuwamy zanieczyszczenia. Następnie odsączamy i osuszamy na ręczniku papierowym. Przekładamy do dużego naczynia i zalewamy spirytusem. Ścieramy skórkę z cytryny i dodajemy do owoców. Zasypujemy wszystko cukrem. Następnie odstawiamy całość na około 2 tygodnie. Po tym czasie filtrujemy i przelewamy do butelek. Tak przygotowana nalewka idealnie rozgrzewa i jest dobrym remedium w czasie przeziębień.

Nalewka z jeżyn i malin

Składniki: 500 g malin, 4 szklanki wódki, szklanka cukru, 300 g jeżyn

Przygotowanie: Maliny i jeżyny dokładnie myjemy pod bieżącą wodą. Następnie osuszamy na ręczniku papierowym i przekładamy do dużego słoika lub innego naczynia. Wlewamy wódkę i zasypujemy cukrem. Całość odstawiamy w zaciemnione miejsce na 2-3 tygodni. Potem przelewamy przez sitko i odcedzamy całość. Tak przygotowana nalewka doskonale smakuje również z dodatkiem cynamonu.

Nalewka z jeżyn z miodem

Składniki: 500 g jeżyn, 300 ml miodu, 3 szklanki wódki, laska cynamonu, anyż

Przygotowanie: Jeżyny myjemy pod bieżąca wodą i oczyszczamy z zanieczyszczeń. Następnie osuszamy ręcznikiem papierowym. Potem przekładamy je do dużego naczynia i zalewamy wódką. Dodajemy miód i wkładamy anyż i laskę cynamonu. Dokładnie mieszamy całość. Odstawiamy nalewkę z jeżyn na 2-3 tygodni. Po tym czasie odcedzamy i filtrujemy. Tak przygotowana nalewka z jeżyn świetnie sprawdza się w asyście deserów lub potraw z dziczyzny.

Nalewka z wiśni z pestkami

Składniki: litr wódki lub spirytusu, 500 g wiśni

Przygotowanie: Najpierw należy przygotować czyste naczynie, uprzednio wyparzone, w której będziemy sporządzać nalewkę. Przelewamy spirytus do pojemnika. Następnie płuczemy wiśnie pod bieżąca wodą i odcedzamy wodę. Przekładamy do naczynia ze spirytusem. Mocno zakręcamy wieczko pojemnika i pozwalamy, aby całość mogła leżakować przez 2-3 dni w ciepłym i suchym miejscu. 2-3 razy dziennie delikatnie potrząsamy pojemnikiem tak, aby składniki mogły dobrze wymieszać się. Po 4-5 dniach przefiltrowujemy całość i usuwamy owoce. Tak przygotowaną nalewkę z wiśni możemy urozmaicić przyprawami korzennymi.

Nalewka z wiśni z miodem

Składniki: 600 g wiśni, litr spirytusu, 2 szklanki miodu, cynamon

Przygotowanie: Wiśnie dokładnie myjemy i osuszamy za pomocą papierowego ręcznika. Przekładamy do pojemnika. Następnie zalewamy spirytusem lub wódką. Do całości dodajemy miód i dokładnie mieszamy. Na koniec wkładamy laski cynamonu – opcjonalnie. Tak przygotowane odstawiamy na około 3 tygodnie – co jakiś czas mieszając. Przelewamy do wybranych butelek i przecedzamy. Dokładnie korkujemy lub szczelnie zakręcamy.

Nalewka z wiśni na spirytusie

Składniki: 500 g wiśni, litr spirytusu, 5 łyżeczek cukru

Przygotowanie: Wiśnie dokładnie myjemy pod bieżąca wodą i usuwamy ogonki. Przekładamy do dużego szklanego pojemnika. Całość zalewamy spirytusem i dosypujemy odrobinę cukru. Dokładnie mieszamy. Odstawiamy na tydzień w ciemne i chłodne miejsce, zamykając szczelnie. Następnie przefiltrowujemy i przelewamy do butelek.

Pigwowa nalewka z miodem i brązowym cukrem

Składniki: 1,5 kg owoców pigwy, 0,5 litra miodu, ok. 0,5 kg brązowego cukru, 1 l spirytusu, woda

Przygotowanie: Dokładnie umyj owoce pigwy. Pokrój je na kawałki, ale nie obieraj ze skórki. Wsyp do słoika lub innego szklanego naczynia. Spirytus rozcieńcz w 400 ml wody i zalej nim owoce. Słoik zamknij i odstaw na 5-6 tygodni. Pamiętaj, aby codziennie lekko nim potrząsnąć. Po upływie wyznaczonego czasu przygotuj syrop z 700 ml wody, cukru i miodu. Wodę zagotuj, jednocześnie rozpuszczając w niej miód i cukier. Ostudzony syrop wlej do wyciągu z pigwy (owoce pigwy, które pozostaną, możemy wykorzystać do czegoś innego). Wymieszaj syrop połączony z wyciągiem pigwy i przefiltruj go np. przez czystą gazę. Przelej nalewkę do butelek. Odstaw w zaciemnione miejsce na około 12 tygodni.

Nalewka z pigwy z miodem i rodzynkami

Składniki: 1 kg owoców pigwy, 0,5 l spirytusu, 0,7 l wody, rodzynki, 1 łyżka stołowa miodu, 1 łyżka stołowa cukru, sok z cytryny

Przygotowanie: Spirytus wymieszaj z zimną, ale przegotowaną wodą. Owoce pigwy obierz i pokrój na ćwiartki, wykrajając nasionka. Wsyp owoce do dużego słoika lub innego naczynia. Dodaj miód i cukier, kilka rodzynek i trochę soku z cytryny. Zalej spirytusem rozcieńczonym z wodą. Zakręć słoik i na 3 tygodnie odstaw w nasłonecznione miejsce. Po upływie 3 tygodni nalewkę przelej do butelek. Zamknij szczelne butelki i odstaw je w ciemne miejsce – nalewka najsmaczniejsza będzie po upływie kilku miesięcy.

Nalewka z głogu

Głóg jest owocem często wykorzystywanym w farmacji, posiada szczególnie cenne właściwości wspomagające pracę serca, jak również substancje o cechach uspokajających, pomaga osobom cierpiącym na bezsenność. Łagodzi ciśnienie tętnicze, zapobiega zwężaniu się naczyń krwionośnych, blokuje enzymy osłabiające mięsień sercowy. Poza tym ma właściwości przeciwutleniające i przeciwmiażdżycowe, stąd jego nieoceniona wartość medyczna.

Składniki: słój, dwie lub trzy butelki półlitrowe, pół kilo dojrzałych owoców głogu, pół litra mocnego spirytusu, 300 gram przegotowanej wody; do zrobienia syropu: 300 gram cukru, odrobinę zmielonego cynamonu, 2-3 gramy zmielonego imbiru, sok z jednej cytryny, 300 gram przegotowanej wody.

Przygotowanie: Myjemy owoce, po czym umieszczamy je w słoju, wlewamy do owoców spirytus i wodę, mieszamy. Słój starannie zakręcamy i odstawiamy na 21 dni w ciemne miejsce. Staramy się pamiętać, aby w międzyczasie codziennie potrząsać słojem, mieszając w ten sposób jego zawartość. Po tych trzech tygodniach gotujemy na małym ogniu wszystkie, wymieszane, niezbędne do syropu składniki przez ok. 20 minut. Syrop odstawiamy do ostygnięcia, z owoców odlewamy alkohol, wlewamy ostygnięty syrop i odstawiamy na kilka dni. Następnie przefiltrowujemy i rozlewamy do butelek. Butelki odstawiamy na pół roku do ciemnego, chłodnego pomieszczenia.

Nalewka gorzka żołądkowa

To nalewka zwalczająca dolegliwości gastryczne, skuteczna na bóle żołądkowe, lecząca osłabienia przewodu pokarmowego, dobra na niestrawność, wzmacniająca apetyt, pobudzająca pracę wątroby, zwiększająca wydzielanie żółci.

Składniki: 100 g ciemnego cukru, 100 g spirytusu 96%, 10 g imbiru, 10 g zmielonego cynamonu, 30 gram goździków, 10 gram zmielonego kminku, 10 gram posiekanej skórki pomarańczowej.

Przygotowanie: Zioła i skórka pomarańczy powinny być starannie rozgniecione lub zmielone i zmieszane ze sobą w szklanym słoju. Następnie należy dodać cukier i wlać spirytus. Słój dokładnie zamykamy, zapobiegając wietrzeniu alkoholu, po czym odstawiamy na 3 tygodnie w ciepłym miejscu, codziennie potrząsając naczyniem dwukrotnie aż do piątego dnia przed upływem tych 3 tygodni. Po upływie trzech tygodni nalewkę przecedzamy przez szmatkę bawełnianą lub specjalną bibułkę filtracyjną i rozlewamy do butelek. Dokładnie je zamykamy, korkując i najlepiej jeszcze jest ją zalakować, po czym na dwa miesiące odstawiamy w chłodne, zaciemnione miejsce, najlepiej do piwnicy.

Nalewka na melisie

To bardzo popularna nalewka wspomagająca wiele różnych dolegliwości, takich jak: astma, problemy z przewodem pokarmowym, wykazuje działanie przeciwskurczowe, wzmaga łaknienie i wydzielanie soków trawiennych, działa żółciopędnie, polecana jest jako środek nasenny i przeciwstresowy, przeciwlękowy, ogólnie – uspokajający.

Przygotowanie: do 200 gram świeżych liści melisy lekarskiej dodać 3 liście mięty pieprzowej, odrobinę zmielonego cynamonu, szczyptę zmielonego imbiru, trochę soku z cytryny do smaku, pół litra spirytusu, pół litra przegotowanej wody, od 300 do 500 gram cukru, zależnie od indywidualnych upodobań smakowych. Na początek przygotowujemy wrzątek z połowy przygotowanej wody i do niego wrzucamy wszystkie zioła, po czym mieszamy i parzymy pod przykryciem przez 20 minut. Po ostudzeniu naparu, przefiltrowujemy go przez szmatkę bawełnianą lub specjalną bibułkę. Z drugiej części wody przygotowujemy syrop, mieszając ją gorącą z cukrem i dodając sok z cytryny. Gotowy wymieszany syrop łączymy z naparem i spirytusem, całość mieszamy i odstawiamy w butelce w chłodne, ciemne miejsce na okres dwóch tygodni. Pijemy lekko schłodzoną.

Nalewka z aronii

To bardzo ceniona nalewka ze względu na swe właściwości lecznicze: oczyszcza organizm z toksyn, łagodzi skutki chemioterapii, obniża ciśnienie krwi i chroni przed zawałem, wzmacnia naczynia krwionośne, pomaga w niedokwaśności żołądka.

Składniki: jeden kilogram dojrzałych owoców aronii, pół litra spirytusu, pół litra czystej wódki, jedna laska wanilii, pół kilo cukru, kawałek suszonego imbiru, odrobinę zmielonego cynamonu, skórka z dwóch pomarańczy, odrobina soku z cytryny.

Przygotowanie: Najpierw owoce należy dokładnie umyć i wysuszyć, umieścić w odpowiednim naczyniu, np. gąsiorku i ugnieść. Siekamy i ucieramy wanilię, którą dodajemy do ubitych owoców i całość mieszamy. Zalewamy wszystko spirytusem i wódką i odstawiamy w ciepłe miejsce na okres 60 dni, po czym przelewamy nalewkę do innego naczynia, natomiast pozostałe w gąsiorku owoce zasypujemy cukrem i mieszamy. Nowy zaczyn ponownie umieszczamy w ciepłym miejscu i każdego dnia energicznie potrząsamy naczyniem aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Powstały syrop należy zlać z ponad osadu, przefiltrowując i wyciskając owoce przez szmatkę bawełnianą. Do tego dolewamy poprzednio zlaną nalewkę. Do całości dołączamy do smaku imbir, cynamon, sok z cytryny i startą skórkę pomarańczy i mieszamy, po czym nalewkę przefiltrowujemy przez gazę i rozlewamy do butelek, które odstawiamy na pół roku w chłodne, przyciemnione miejsce.

Nalewka z aloesu

Nalewka z aloesu to dość popularna nalewka lecznicza o szerokim zastosowaniu, bowiem wykorzystywana może być do leczenia takich dolegliwości jak: zaparcia, wrzody żołądka i dwunastnicy, schorzenia wątroby, nieżyty żołądka, ból gardła, gruźlica, w profilaktyce miażdżycy, a poza tym wzmacnia organizm w okresach jego osłabienia na przykład po przebytej chorobie lub w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na infekcje wirusowe czy bakteryjne.

Przygotowanie: 200 gram świeżego soku lub miąższu aloesu mieszamy ze 100 ml spirytusu oraz 100 g miodu. Możemy do tego dodać sok z jednej cytryny i nieco cukru, aby uzyskać odpowiedni smak. Całość starannie mieszamy i na tydzień odstawiamy w jakieś ciemne i raczej chłodne miejsce. Po tygodniu nalewka nadaje się już do spożycia. Ważne jest, aby trzymać ją w lodówce. Zaleca się spożywanie tej nalewki dwa razy dziennie przed posiłkami przez okres dwóch miesięcy, aby uzyskać możliwie najlepsze rezultaty.

Nalewka na jarzębinie

Nalewka na jarzębinie: pożyteczna zwłaszcza w chorobach pęcherzyka żółciowego, nieżytach jelit, biegunkach, w odtruciach wątroby, a jej szczególnie cenną właściwością jest zawartość dużej ilości karotenu.

Składniki: 50 dag owoców jarzębiny, 5 suszonych daktyli, 20 rodzynek, litr czystej wódki, 200 ml koniaku, 5 łyżek cukru.

Przygotowanie: Najpierw starannie owoce myjemy, usuwając szpilki, po czym dodajemy koniak, cukier i pół litra wódki. Po wymieszaniu naczynie stawiamy w ciepłym miejscu. Po 20 dniach należy zlać alkohol, natomiast owoce zalać pozostałym pół litrem wódki i odstawić na dwa tygodnie. Następnie owoce należy przecedzić i dolać wcześniej zlany alkohol, po czym odstawić naczynie na dwa tygodnie, przefiltrować, rozlać do butelek i umieścić je w chłodnym miejscu na pół roku.

Nalewka z agrestu w wersji tradycyjnej

Składniki: 2 kg agrestu, 1 kg cukru, 1 l spirytusu, 0,5 l wody

Przygotowanie: Agrest pozbawić szypułek, umyć i umieścić w słoju lub gąsiorze. Zalać wódką i spirytusem, zamknąć, odstawić na miesiąc w zaciemnione miejsce. Po upływie tego czasu zlać powstałą nalewkę, a owoce zasypać cukrem i ponownie odstawić (na co najmniej 7 dni). Następnie przefiltrować sok, połączyć z nalewką, przelać do butelek i odstawić jeszcze na 1 miesiąc.

Nalewka z agrestu z przyprawami korzennymi i rodzynkami

Składniki: 1 kg agrestu, 0,5 kg cukru, 0,5 l wódki, 0,5 l spirytusu, 1 mała filiżanka rodzynek, 2 laski wanilii, kawałek świeżego imbiru

Przygotowanie: Z agrestu usunąć szypułki, owoce umyć, włożyć do słoja i lekko zmiażdżyć. Wsypać rodzynki, starty świeży imbir, wanilię.

Zalewać mieszanką wódki i spirytusu, odstawić na 4 tygodnie. Po tym czasie zlać nalewkę, a owoce zasypać cukrem i odstawić na 7-10 dni. Następnie zlać sok, wymieszać z nalewką, przelać do słoików i odstawić w zaciemnione miejsce na 3-4 tygodnie.

Nalewka z agrestu z dodatkiem miodu

Składniki: 1 kg agrestu, 1 l wódki, 0,5 l miodu, 1 laska wanilii, kawałek imbiru

Przygotowanie: Owoce umyć, umieścić w gąsiorku razem z laską wanilii (przekrojoną) i kawałkiem korzenia imbiru. Zalać wódką i odstawić na 3-4 tygodnie. Następnie zlać powstałą nalewkę. Pozostałe owoce zalać miodem, odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie przefiltrować powstały nektar agrestowy i wymieszać go z nalewką. Przelewać do butelek i odstawić na 3 tygodnie.

Nalewka z czereśni

Składniki: 1 kg dojrzałych czereśni, 0,3-0,5 kg cukru, 1 l spirytusu 50%, sok z

1 cytryny

Przygotowanie: Dojrzałe owoce czereśni dokładnie myjemy. Następnie zalewamy spirytusem i macerujemy w ciepłym miejscu przez miesiąc, co 2-3 dni wstrząsając naczyniem. Po tym czasie zlewamy i dodajemy przecedzony sok z cytryny. Uzyskany nalew szczelnie zamykamy i odstawiamy w chłodnym pomieszczeniu. Owoce zasypujemy cukrem, gdy się rozpuści, zlewamy syrop do większego słoja i dolewamy nalew spirytusowy. Po kilku dniach należy przefiltrować i rozlać do butelek. Tak przygotowany roztwór powinien dojrzewać przez 3 miesiące w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu.

Nalewka z czereśni na rumie

Składniki: 2 kg dojrzałych czereśni, 0,5 kg cukru, 1 l rumu, 1 laska wanilii, 8-10 goździków

Przygotowanie: Dojrzałe owoce czereśni myjemy, osączamy i drylujemy. Wkładamy do słoja, dodajemy cukier, przyprawy i zalewamy rumem. Macerujemy w chłodnym, ciemnym miejscu przez 4 miesiące. Po tym czasie przefiltrowujemy i przelewamy do butelek. Odstawiamy na 3 miesiące w ciemne, chłodne pomieszczenie.

Kolor nalewki zależy od koloru użytych czereśni. Bardziej wartościową nalewkę, ze względu na większą zawartość antocyjanów, uzyskamy z ciemnych owoców. Owoce czereśni zawierają dużo potasu, dlatego są zalecane przy schorzeniach reumatycznych, a także – chorobach serca czy nerek.

Nalewka z czarnej porzeczki

Składniki: 500 g czarnej porzeczki, 250 ml wódki, 0,5 l spirytusu, 40 dag cukru

Przygotowanie: Porzeczki umyć, przebrać, umieścić w dużym słoju lub gąsiorku. Zalać wódką wymieszaną ze spirytusem, odstawić w ciemne miejsce na co najmniej miesiąc. Co kilka dni potrząsać słojem z owocami. Po tym czasie zlać powstałą nalewkę, a do owoców wsypać cukier, pozostawić na kilka dni (4-6). Następnie pomieszać sok z nalewką, przelać do butelek, szczelnie zamknąć i odstawić w zaciemnione miejsce na 3 miesiące.

Nalewka z czerwonej porzeczki

Składniki: 1 kg czerwonych porzeczek, 0,5 l wódki, 0,5 kg cukru, 250 ml spirytusu

Przygotowanie: Porzeczki umyć, wycisnąć sok (można przetrzeć przez sito). Następnie umieścić w słoju lub gąsiorku, zalać wódką wymieszaną ze spirytusem, odstawić w zaciemnione miejsce na miesiąc. Po tym czasie dolać do nalewki roztwór przygotowany z 0,5 kg cukru i wody, wymieszać. Przelać do butelek, zakorkować, odstawić w ciemne miejsce na miesiąc.

Nalewka porzeczkowa korzenna

Składniki: 1 kg czarnych porzeczek, 1 kg czerwonych porzeczek, 0,5 l wódki, 1 l spirytusu, 1 laska wanilii, 2 laski cynamonu, 5-10 goździków

Przygotowanie: Przyprawy zmiażdżyć w moździerzu, przełożyć do garnuszka, zalać szklanką wódki, odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie przefiltrować powstałą nalewkę korzenną, odstawić. Porzeczki umyć, przełożyć do słoja, lekko ugnieść, zalać alkoholem. Odstawić na 4 tygodnie w zaciemnione miejsce. Po 4 tygodniach zlać nalewkę, a owoce zasypać cukrem. Odstawić na tydzień. Następnie odfiltrować sok, połączyć z nalewką porzeczkową i nalewką korzenną. Rozlać do butelek i ponownie odstawić na 3 tygodnie.

Nalewka z owoców morwy

Składniki: 1kg owoców morwy, 0,7l spirytusu, 0,7l wódki czystej oraz 0,2kg cukru

Przygotowanie: Morwę należy dobrze wypłukać w zimnej wodzie, a następnie odsączyć i rozgnieść. Tak przygotowane owoce – zalać alkoholem (najpierw wódką, potem spirytusem). Wszystko wymieszać i odstawić na około 10dni w nasłonecznione i ciepłe miejsce. Po upływie 10 dni, należy odsączyć mieszankę przez sito. Owoce, które nam pozostały na sicie – słodzimy i odstawiamy na miesiąc, znów w ciepłe, nasłonecznione miejsce. Po tym czasie – odciskamy owoce, zlewamy pozostały płyn i w końcu wszystko łączymy ze sobą. Pozostawiamy na dzień. Teraz – przelewamy do butelek, dokładnie zamykamy i odstawiamy na 6 miesięcy, z tym, że tym razem w ciemne i chłodne miejsce. Dopiero po tym czasie nalewka jest gotowa do spożycia.

Oprócz walorów smakowych, nalewka z owoców morwy stanowi doskonały środek wzmacniający organizm i odżywiający układ krwionośny. Zawiera cenne flawonoidy, kumaryny, cukry oraz taniny. Jest także źródłem witaminy A,C oraz tych z grupy B. Ma delikatny, bardzo subtelny smak, a jednocześnie głęboki aromat. Uzyskuje kolor mocnej herbaty.

Nalewka na czosnku

Nalewka na czosnku ma właściwości lecznicze – wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia trawienie.

Składniki:15 dag ładnego, jędrnego czosnku, 1/2 litra czystej wódki 45 proc. alk.

Przygotowanie: Czosnek obierz, zetrzyj na tarce, a następnie zalej wódką. Zamknij szczelnie butelkę i odstaw na 5 dni. Po tym czasie nalewkę przecedź i wyciśnij przez gazę. Zażywaj 2–3 razy dziennie: 10–20 kropli nalewki rozcieńcz w 1/3 szklanki mleka lub jogurtu naturalnego. Po miesiącu zrób przerwę na 3 tygodnie.

Nalewka z dzikiej róży

Składniki: 1/2 kg owoców dzikiej róży (zebranych po pierwszych przymrozkach), 30 dag cukru, 150 ml spirytusu 95% alk., 1/4 litra wódki 40% alk.

Przygotowanie: Owoce oczyść, usuń nasiona, umyj i osusz. Włóż do słoja, zasyp cukrem i postaw w ciepłym miejscu, aby puściły sok. Co 2–3 dni potrząsaj słojem.

Po 2 tygodniach wlej, zakręć słój i zostaw na następne 2 tygodnie, co kilka dni

wstrząsając. Zlej, przecedź i wlej do butelki. Po 2 miesiącach nalewka z dzikiej róży nadaje się do picia.

Orzechówka

Składniki: 6-7 młodych, niedojrzałych, zielonych orzechów włoskich, 2 szklanki 40% wódki, 1 szklanka spirytusu, 2 szklanki źródlanej wody, 20 dag cukru

Przygotowanie: Orzechy opłucz, osusz, drobno posiekaj, włóż do słoja, zalej wódką, szczelnie zamknij, zostaw na 6 tygodni, co kilka dni potrząsaj słojem, zlej macerat, przecedź. Zagotuj wodę z cukrem, przestudź, połącz z przecedzonym maceratem i spirytusem, dokładnie wymieszaj, rozlej do wcześniej wyparzonych lub wyprażonych butelek, szczelnie zamknij, odstaw na co najmniej 2 tygodnie, im dłużej nalewka będzie dojrzewać, tym będzie lepsza.

Ratafia – słodki owocowy likier

Składniki: owoce dodawane w kolejności dojrzewania: np. truskawki, czereśnie, wiśnie, jagody, morele, maliny; 3/4 l spirytusu na każdy kg owoców, 50 dag cukru na każdy kg owoców

Przygotowanie: Do dużego słoja wkładaj partiami dojrzałe owoce. Powinny być oczyszczone i rozdrobnione. Przesypuj je cukrem, zalewaj spirytusem i trzymaj pod przykryciem. Po dodaniu ostatniej porcji owoców słój szczelnie zamknij, ratafię wynieś w chłodne miejsce na 5 miesięcy. Potem ratafię przefiltruj, zlej do butelek i odstaw co najmniej na miesiąc.

Nalewka z brzoskwiń lub moreli

Składniki: 1 kg brzoskwiń lub moreli, 0,5 l spirytusu 96 proc., 15 dag cukru

Przygotowanie: Owoce umyj, przekrój na pół, usuń pestki, pokrój na kawałki. Włóż do szklanego słoja, zalej spirytusem. Słój zamknij, odstaw na 3 miesiące w ciemne, chłodne miejsce. Zlej płyn znad owoców, przefiltruj. Dodaj cukier, gdy się rozpuści, nalewkę rozlej do butelek. Zamknij je i zalakuj. Wynieś na pół roku w chłodne miejsce, by dojrzała.

Nalewka z kwiatów czarnego bzu

Składniki: 50 baldachów kwiatów czarnego bzu, 2 (razem 20 dag) cytryny, 2-3 limonki (razem 20 dag), 70 dag cukru, 1 l spirytusu (96%), 1 łyżeczka korzenia arcydzięgiela (można dostać w aptekach lub sklepach z ziołami)

Przygotowanie: Gotujemy syrop z cukru i litra wody. Studzimy. Cytryny szorujemy namydloną szczoteczką, płuczemy w gorącej wodzie, kroimy w plasterki, usuwamy pestki. Do wyparzonego wrzątkiem słoja wkładamy kwiaty, przekładamy je plasterkami cytryn, zalewamy syropem, przykrywamy płótnem i stawiamy w nasłonecznionym miejscu na 10 dni. Co jakiś czas sprawdzamy, czy sok nie fermentuje i mieszamy zawartość słoja drewnianą łyżką. Sok zlewamy do garnka przez sitko wyłożone gazą, łączymy ze spirytusem, mieszamy i dodajemy sok z limonek. Nalewkę przelewamy do 2 litrowych butelek, dodajemy do każdej po 1/2 łyżeczki korzenia arcydzięgiela, odstawiamy na 4 tygodnie. Co 3-4 dni wstrząsamy butelką. Potem odstawiamy nalewkę na 2 tygodnie, aby się sklarowała. Kiedy to nastąpi, ostrożnie zlewamy ją znad osadu, a osad przesączamy przez sitko wyłożone papierowym ręcznikiem i dodajemy do nalewki. Odstawiamy na miesiąc, aby trunek dojrzał.

Nalewka imbirowa

Składniki: 10 dag świeżego korzenia imbiru, 2 cytryny, 10 dag cukru, 3 łyżki płynnego miodu, 0,75 l czystej wódki

Przygotowanie: Imbir myjemy, obieramy, kroimy w cienkie plasterki. Cytryny myjemy, kroimy na ósemki. Zalewamy wódką, dodajemy cukier oraz miód, odstawiamy na 3 miesiące. Po tym czasie nalewkę zlewamy i odstawiamy, aby się sklarowała. Następnie ściągamy rurką płyn znad osadu, a osad filtrujemy i otrzymany płyn łączymy z podstawową nalewką. Odstawiamy w chłodne miejsce na co najmniej 3 miesiące, aby nalewka dojrzała.

Nalewka mandarynkowa

Składniki: 5 dag ususzonej skórki z mandarynek, 20 dag cukru, 0,5 l spirytusu (96%)

Przygotowanie: Skórkę wkładamy do słoja, zalewamy spirytusem. Słój szczelnie zamykamy, pozostawiamy w ciepłym miejscu na 2 dni. Następnie zlewamy wytworzony płyn do butelki. Z cukru i szklanki wody gotujemy syrop, do gorącego stopniowo wlewamy nalewkę, cały czas mieszając. Następnie zlewamy do czystej butelki i odstawiamy do sklarowania. Po 2 tygodniach zlewamy płyn znad osadu, osad filtrujemy i łączymy z nalewką. Ta nalewka nie musi dojrzewać.

Nalewka śliwkowa z węgierek

Składniki: 1 kg dojrzałych wydrylowanych śliwek węgierek, 1 kg cukru, 1 l spirytusu, 0,75 l czystej wódki

Przygotowanie: Śliwki kroimy, zalewamy w gąsiorze wódką i spirytusem, zamykamy i odstawiamy w nasłonecznione miejsce na 5 tygodni. Rozpuszczamy cukier w 1/2 l gorącej wody, wlewamy do gąsiora, mieszamy i odstawiamy na 2-3 dni. Zlewamy nalewkę, klarujemy ją. Sklarowana dojrzewa min. 4 miesiące.

Likier herbaciany

Składniki: 1/2 szklanki cukru, 1/2 szklanki wody, 5 łyżeczek czarnej herbaty liściastej, 600 ml wrzącej wody, 1 szklanka koniaku lub brandy, 1 laska wanilii

Przygotowanie: Zagotowujemy cukier z wodą. Gotujemy 2 minuty na mocnym ogniu, studzimy. Do innego garnka wsypujemy herbatę i zalewamy ją 600 ml wrzątku. Zaparzamy 3 minuty, potem cedzimy przez gęste sitko wyłożone gazą lub ręcznikiem papierowym i mieszamy z syropem oraz koniakiem. Przelewamy płyn do karafki, wkładamy rozkrojoną wzdłuż laskę wanilii, zamykamy i odstawiamy na co najmniej tydzień w chłodne miejsce.

Nalewka z kwiatów lipy

Składniki: 2 szklanki płynnego lipowego miodu, 2 szklanki i 50 ml spirytusu (96%), 2 goździki, 1,5 szklanki kwiatów lipy, 1 limonka, 1/2 cytryny

Przygotowanie: Na 3 tygodnie przed okresem kwitnienia lip przygotowujemy miodówkę: zagotowujemy 2 szklanki wody z goździkami, wodę studzimy, dodajemy miód, mieszamy, wlewamy 2 szklanki spirytusu i jeszcze raz dokładnie mieszamy. Przelewamy do słoja, szczelnie zamykamy, odstawiamy na 3 tygodnie, co 3-4 dni wstrząsając słojem. Następnie dodajemy kwiaty lipy, odstawiamy nalewkę na 2 tygodnie w ciemne, chłodne miejsce. Potem zlewamy przez sito wyłożone ręcznikiem papierowym, przelewamy do butelki. Limonkę szorujemy namydloną szczoteczką, płuczemy w gorącej wodzie. Z połowy owocu cieniutko obieramy skórkę, dokładnie usuwając białe albedo. Skórkę wkładamy do czystego małego słoiczka i zalewamy 50 ml spirytusu. Odstawiamy na 2 dni. Odmierzamy 2 łyżeczki powstałego ekstraktu i dodajemy go do nalewki wraz z przesączonymi przez gazę sokami z limonki i cytryny. Dokładnie mieszamy, odstawiamy na 3 tygodnie do sklarowania. Następnie zlewamy nalewkę znad osadu, osad filtrujemy, łączymy z wcześniej otrzymaną nalewką. Lipówka powinna dojrzewać co najmniej 6 miesięcy w chłodnym miejscu.

Pomarańczowa gorzka nalewka

Składniki: cienko skrojona skórka z 1 pomarańczy, i 1/2 cytryny, 3 g korzenia goryczki górskiej (ok. 1/2 łyżeczki do kawy; można dostać w aptekach lub sklepach z ziołami), 10 dag cukru, 2 l czystej wódki, 1/2 szklanki spirytusu 96%

Przygotowanie: Skórkę z cytrusów kroimy w paseczki, wkładamy do trzylitrowego słoja, dodając korzeń goryczki. Cukier rozpuszczamy w 10 łyżkach wody, wlewamy taki syrop do słoja ze skórkami, odstawiamy. Po 2-3 dniach dodajemy wódkę i spirytus, słój zamykamy i pozostawiamy na 2 tygodnie. Codziennie wstrząsamy naczyniem. Nalewkę zlewamy, klarujemy i filtrujemy – można pić od razu.

Miodówka wrzosowa

Składniki: 0,5 l spirytusu 96%, 1 szklanka płynnego, wrzosowego miodu, 1 kawałek ususzonej skórki limonki (oczyszczony z białego albedo), sok z 1 limonki, sok z 1 pomarańczy

Przygotowanie: Miód lekko rumienimy w rondelku, wlewamy 1,5 szklanki ciepłej przegotowanej wody, wkładamy skórkę z limonki, zagotowujemy i odszumowujemy. Zdejmujemy z ognia, studzimy pod przykryciem. Usuwamy skórkę, wlewamy powoli spirytus, i stale mieszając, cedzimy nalewkę do słoja zamykanego na klamrę. Odstawiamy na 6 tygodni w ciemne chłodne miejsce, co 3-4 dni mocno wstrząsamy naczyniem. Po tym czasie dodajemy przesączony przez gazę sok z pomarańczy i limonki, starannie mieszamy i odstawiamy nalewkę na następne dwa tygodnie, co jakiś czas mieszając, potem pozostawiamy w spokoju do sklarowania, na koniec filtrujemy. Nalewka powinna dojrzewać miesiąc.

Nalewka wiśniowa z wędzonymi śliwkami

Składniki: 1 kg wiśni, 20 dag cukru, 10 dag mocno wędzonych śliwek z Łącka (można kupić na bazarze oraz w sklepach z ekologiczną żywnością), 1 l czystego 70% alkoholu, 2 goździki, szczypta cynamonu

Przygotowanie: Wiśnie myjemy i drylujemy. Odkładamy około 10 dag z pestkami, a resztę wkładamy do słoja, zalewamy alkoholem i wystawiamy na słońce na 4-6 tygodni (w zależności od nasłonecznienia). Zlewamy nastaw, a owoce zasypujemy cukrem i trzymamy 2-3 tygodnie na słońcu. Następnie zlewamy sok, wyciskamy wiśnie i łączymy 3 elementy – sok, nastaw, sok z wyciśniętych wiśni. Owoce świetnie nadają się do deserów, tortów, lodów, bitej śmietany. W słoju powinniśmy mieć ok. 1,5 l młodej nalewki wiśniowej o pięknym, purpurowym kolorze z refleksami bordo i fioletu. Dodajemy do niej cynamon, goździki i czekamy. Słój z nalewką trzymamy w ciemnym, chłodnym miejscu (7-12°C). W październiku dodajemy do niego garść (ok. 10 dag) mocno wędzonych śliwek wraz z pestkami i przez tydzień codziennie mieszamy. Słój może stać na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Po wsypaniu śliwek do nalewki co 14 dni sprawdzamy smak. Po 4-5 tygodniach z płaskiego i tępego staje się on bardziej wyrazisty, nabiera wigoru, a nuta dymu delikatnie owija się wokół wiśni. Ten moment jest najbardziej istotny w tworzeniu nalewki. Jeśli zbyt długo przetrzymamy śliwki, smak wróci do swej pierwotnej postaci, czyli będzie płaski, krótki, bez wyraźnego aromatu dymu. Gdy zauważymy, że nalewka stoi w miejscu, a nuta dymu zaczyna słabnąć, przelewamy trunek przez sito do drugiego słoja, owoce wyciskamy i łączymy wszystko. Zaczyna się bardzo ważny czas – czas leżakowania w chłodnym, ciemnym miejscu przez co najmniej rok.

Nalewka z pigwowca (na 1,3 litra)

Składniki: 2 kg owoców pigwowca, 250 g cukru, 1 litr 70-procentowego alkoholu

Przygotowanie: Dojrzałe, umyte owoce pigwowca kroimy na plasterki, odrzucając pestki, i wrzucamy do słoja. Zasypujemy cukrem. Zakręcamy i odstawiamy na 2 dni, potrząsając nim od czasu do czasu, aby cukier się rozpuścił. Po tym czasie dolewamy alkohol. Zakręcamy i pozostawiamy w ciemnym miejscu na ok. 6 tygodni. Zlewamy nalewkę do butelek, a owoce znów zasypujemy małą ilością cukru, aby wyciągnął resztę alkoholu z owoców. Gdy się rozpuści, dodajemy do butelek z nalewką, korkujemy i pozostawiamy do zimy.

Nalewka rabarbarowa

Składniki: 1.8 kg rabarbaru, 700 g cukru, 1,8 l wódki

Przygotowanie: Obrać i pokroić rabarbar na dwucentymetrowe kawałki. Zasypać drobnym cukrem i odstawić na noc, aż rabarbar puści sok. Następnego dnia zalać alkoholem odstawić, w ciemne i chłodne miejsce. Po 4 tygodniach nalewka jest gotowa. Należy odcedzić rabarbar, a nalewkę przelać do wyparzonych butelek.

Nalewka z suszonych kwiatów kasztanowca

Gotowe suszone kwiaty kasztanowca możesz kupić w sklepie zielarskim.

Działanie: Uszczelnia naczynia krwionośne, usprawnia krążenie, usuwa obrzęki.

Składniki: Garść suszonych kwiatów kasztanowca, kilka niedojrzałych kasztanów, litr wódki.

Przygotowanie: Rozgnieć suszone kwiaty, posiekaj kasztany., Wrzuć do słoika i zalej wódką., Odstaw na dwa tygodnie., Co dwa dni potrząśnij słojem, żeby składniki były dobrze wymieszane., Po dwóch tygodniach przecedź przez gazę lub filtr do kawy i przelej do ciemnych butelek. Stosowanie: Pij dwa razy dziennie 10-20 kropli. Nalewką możesz także smarować łydki, by uzyskać działanie miejscowe.

Nalewka z kiwi

Składniki: 1 kilogram dojrzałych, obranych owoców kiwi, 0,5 litra spirytusu (70 procent alkoholu), 1 szklanka wody, pół szklanki cukru.

Przygotowanie: Kiwi pokrój w kostkę i włóż do słoja na nalewki (o pojemności 5 litrów)., Owoce zalej najpierw wodą (połową szklanki), a następnie spirytusem., Odstaw napój w ciemne miejsce na 3 dni (codziennie potrząsaj słojem)., Przelej nalewkę przez sito o bardzo gęstych oczkach do drugiego słoja., Pozostałą wodę zagotuj z cukrem i po ostygnięciu dodaj do przefiltrowanej nalewki., Napój wymieszaj, wlej do butelek i umieść w ciemnym, chłodnym miejscu na 10 dni. Dobra rada: Jeśli dysponujesz spirytusem o mocy większej niż 70 procent alkoholu, rozcieńcz go z wodą i zmierz alkomatem. Do 700 mililitrów spirytusu o 95 procentach alkoholu dolej 200 mililitrów wody.

Nalewka morelowa na spirytusie z dodatkiem wanilii i goździków

Składniki (na litr nalewki): 1 kilogram moreli, 500 mililitrów czystej wódki (40 procentowej), 500 mililitrów spirytusu (95 procentowego), 0,5 kilograma cukru, 1 laska wanilii, 10 goździków, 10 suszonych moreli, 4 pestek ze świeżych moreli.

Przygotowanie: Świeże morele umyj i usuń pestki (odłóż 4 z nich)., Owoce pokrój na pół i umieść w słoju., Dodaj laskę wanilii, goździki, suszone morele i pestki., Dosyp cukier., Wlej wódkę i spirytus., Odstaw na 3 tygodnie w nasłonecznione miejsce., Odcedź płyn na sitku i przelej w inny słoik lub butelkę., Odstaw w ciepłe miejsce na tydzień. Wskazówka: W czasie przecedzania nalewki, po 3 tygodniach „leżakowania”, nie wyrzucaj moreli. Owoce przełóż do oddzielnego słoika i zasyp 5 łyżkami cukru. W efekcie otrzymasz, po około 3 dniach, morele w syropie. Owoce są idealnym dodatkiem do ciast, tarty, ciasteczek i tortów. Moreli, podsmażonych na patelni, można użyć do przekładania warstw piernika.

Nalewka morelowa na rumie z dodatkiem cynamonu

Składniki (na 1 l nalewki): 1 kg moreli, 5 brzoskwiń, 1 l rumu, 0,5 kg cukru, 1

łyżka cynamonu.

Przygotowanie: Morele i brzoskwinie umyj i usuń pestki., Owoce pokrojone na pół (albo w całości) umieść w słoju., Dodaj cynamon i cukier., Wlej rum., Odstaw na miesiąc w słoneczne miejsce., Odcedź płyn na sitku, a pozostałe owoce zasyp 5 łyżkami cukru., Czystą nalewkę i morele z cukrem odstaw na kolejny miesiąc., Odsącz sok, jaki wydzielił się z owoców i dodaj do nalewki. Po miesiącu nalewka jest gotowa.

Nalewka z lubczyku

Lubczykowa nalewka przygotowywana jest najczęściej ze sproszkowanego korzenia tego zioła, ponieważ w nim znajduje się najwięcej skoncentrowanych składników odżywczych. Można w tym celu wykorzystać również suszone liście. Nalewkę z lubczyku stosuje się 3-4 razy dziennie pijąc łyżeczkę rozcieńczoną odrobiną wody.

Przygotowanie: do litrowego słoika lub butelki z ciemnego szkła wsypujemy 50 g korzenia lub liści lubczyku – ważne by były suszone – zalewamy 0,5 litra spirytusu 70%. Zakręcamy, mieszamy składniki i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce na 10 dni. Codziennie należy wstrząsnąć butelką lub słoikiem z nalewką. Po tym czasie zielona nalewka z lubczyka nadaje się do spożycia. Zawarta w lubczyku kumaryna ma właściwości rozrzedzające krew dlatego nie powinna być stosowana u osób z osłabioną krzepliwością krwi oraz przez kobiety podczas miesiączki (szczególnie, gdy krwawienia są bardzo obfite).

Nalewka z bursztynu o. Klimuszki

Składniki: 50 g nieoszlifowanego, rozdrobnionego bursztynu, 0,5 litra 95% spirytusu.

Przygotowanie: Bursztyn myjemy w gorącej wodzie i wsypujemy do naczynia (najlepiej z białego lub brązowego szkła) o pojemności 0,75 litra., Zalewamy spirytusem i odstawiamy w zacienione miejsce na 10 dni. Po tym czasie nalewka jest gotowa. Ma ona piękny złoty kolor dzięki mikroskopijnym cząsteczkom wydzielanym przez bursztyn pod wpływem spirytusu. Bursztyn nie rozpuści się w spirytusie. Gdy płyn się skończy bursztyn można rozdrobnić i ponownie zalać spirytusem. Jantar może być zalewany maksymalnie 2 razy. Nalewkę z bursztynu wg ww. przepisu stosuje się w celu zapobiegania lub leczenia różnych dolegliwości. Profilaktycznie w okresach wzmożonej zachorowalności na grypę – codziennie rano dodajemy 3 krople nalewki do herbaty lub wody i wypijamy na czczo. Sposób na katar to nacieranie okolic pod nosem nalewką dwa razy dziennie przez 7 dni, taki zabieg działa również inhalująco. Choroby takie jak przeziębienie, infekcje, angina, grypa, zapalenie oskrzeli, płuc oraz wysoką gorączkę – leczymy używając nalewki zewnętrznie i wewnętrznie. Zewnętrznie: przez cały czas trwania choroby rano i wieczorem należy wcierać kilka kropel nalewki w plecy, klatkę piersiową, za uszami, czoło, skronie, przeguby dłoni, koło kostek – następnie należy się ciepło ubrać i położyć do łóżka. Stosowanie wewnętrzne nalewki z bursztynu:

dzieci – od 4 do 8 lat – pić trzy razy dziennie, przez 10 – 14 dni, rozcieńczone 5 – 10 kropli nalewki w jednej szóstej szklanki przegotowanej wody;

dzieci – od 8 do 16 lat – pić trzy razy dziennie, przez 10 – 14 dni, rozcieńczone 15 – 20 kropli w jednej piątej szklanki przegotowanej wody;

dorośli – pić trzy razy dziennie, przez 10 – 14 dni, rozcieńczone 30 kropli nalewki w jednej czwartej szklanki przegotowanej wody.

Nalewki z bursztynu – gdy nie stosujemy bursztynowej kuracji – nie należy pić codziennie, ponieważ nagromadzenie ujemnych jonów w organizmie może spowodować jego nadmierne wyciszenie i uspokojenie.

Nalewka z niejadalnych kasztanów – przepis na litrowy słoik

Rady: Pij w formie rozcieńczonej – 5 kropli na szklankę wody., Na zmienione miejsca możesz stosować nalewkę w formie nierozcieńczonej (kilka kropel wcieraj w skórę).

Składniki: 10 niedojrzałych, niejadalnych kasztanów, garść suszonych kwiatów kasztanowca, 0,7 l wódki.

Przygotowanie: Posiekaj kasztany., Rozgnieć kwiaty kasztanowca., Wymieszaj posiekane kasztany z kwiatami., Wrzuć wymieszane składniki do słoja., Zalej kasztany wódką., Odstaw na dwa tygodnie., Co dwa dni potrząsaj słoikiem.

Po upływie 14 dni przecedź nalewkę i przelej do szklanych pojemników, np. słoika lub butelki (wcześniej wypłucz je wrzącą wodą).

Nalewka jarzębinowa

Składniki: ok. 20 dag owoców jarzębiny (zebranych po pierwszych przymrozkach), 1 litr wódki 40 proc., 4 łyżki miodu spadziowego

Przygotowanie: Owoce wsyp do ciemnej butelki (powinny wypełniać 1/3 butelki), zalej wódką, odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Zlej nalewkę, po czym owoce zalej resztą wódki. Po 2 tygodniach zlej nalewkę. Obie nalewki wymieszaj, dodaj miód rozmieszany w małej ilości wody. Nalewkę wlej do ciemnej butelki i odstaw na 2 tygodnie.

Nalewka z jałowca

Nalewka z jałowca jest skuteczna przy niestrawności, przejedzeniu i przy przeziębieniach – odtruwa i oczyszcza organizm.

Składniki: garść świeżych jagód jałowca, 4 łyżki miodu, sok z 1/2 cytryny, 1/2 litra spirytusu 95 proc.

Przygotowanie: Jagody jałowca rozgnieć w moździerzu. Zalej sokiem z cytryny, miodem i podgrzanym spirytusem (nie powinien być gorący).

Odstaw na 4 dni. Po tym czasie nalewka jest gotowa. Nie odcedzaj jej, ale pozostaw razem z jagodami. Zażyj jednorazowo mały kieliszek (ok. 30 g). Możesz też zapobiegawczo wypić ją po sutym, tłustym posiłku.

Nalewka z owoców berberysu – sposób pierwszy

Składniki: Owoce berberysu, wódka, cukier, ewentualnie dla smaku: kawałki korzenie imbiru i laski wanilii

Przygotowanie: Owoce należy zebrać po pierwszych przymrozkach, umyć, opłukać. Zalewamy je wódką tak, by zakryła owoce i zakręcamy słoik. Po miesięcznym przechowywaniu w ciepłym miejscu wódkę zlewamy, a owoce zasypujemy cukrem. Gdy puszczą sok, mieszamy syrop z wódką i dla smaku dodajemy kawałki imbiru i wanilii. Po tym zabiegu odstawiamy na 14 dni. Po tym czasie zlewamy odfiltrowując osad. Nalewkę przelewany do butelek, które na miesiąc muszą być schowane do ciemnego i chłodnego miejsca.

Nalewka z owoców berberysu – sposób drugi

Składniki: 1 kg owoców berberysu, 0,5 kg cukru, 0,5 l wódki, 0,25 l spirytusu

Przygotowanie: Przygotowane owoce (odszypułkowane i umyte) wrzucić do gąsiora i wymieszać z cukrem, odstawić w cieple miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie owoce zalać spirytusem i wódką, a miesiąc później przefiltrować i zlać do butelek. Po okresie trzech miesięcy napój nadaje się do próbowania.

Krzewy berberysu – „polskiej cytryny” – czerwone owoce zawierają mnóstwo zdrowotnej witaminy C, w smaku są bardzo kwaśne, ale ta właściwość ginie po pierwszych przymrozkach. Dzięki swemu oryginalnemu smakowi są chętnie wykorzystywane do robienia konfitur, kompotów i nalewek. Co więcej, nadają się do wieloletniego przechowywania. Znane są też jego właściwości lecznicze, stosowany jest przeciwbiegunkowo, pobudzająco i przeciwbólowo, przetworzone owoce pomagają w przemianie materii i dostarczają wielu witamin.

Nalewka rozmarynowa

Składniki: 2-3 gałązki świeżego rozmarynu, kilka ziaren czarnego pieprzu, skórka z jednej cytryny, 1/2 czystej wódki, 5 dag cukru, 1 l wody, 1/2 l spirytusu 96%

Przygotowanie: Rozmaryn opłucz, osusz. Umieść w słoju razem z pieprzem i skórką zdjętą z cytryny. Zalej wódką. Szczelnie zamknij, odstaw na 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Płyn zlej, przefiltruj na sicie wyłożonym papierowym filtrem do kawy. Dodaj do niego syrop ugotowany z cukru i wody (przestudzony) oraz spirytus. Całość szczelnie zamknij, odstaw na tydzień w ciepłe miejsce. Każdego dnia zamieszaj. Nalewkę rozlej do butelek, szczelnie zamknij. Odstaw na 4 miesiące w chłodne miejsce, by dojrzała.

Miętowa nalewka babuni

Składniki: 0,7 l spirytusu, 12 gałązek mięty, szklanka wody, 10 dag cukru, duża cytryna

Przygotowanie: Świeże gałązki mięty opłucz, liście pokrój. Przygotuj syrop: podgrzej wodę i wsyp cukier, dodaj sok z cytryny. Po dokładnym wymieszaniu odstaw. Do szklanego czystego naczynia przelej alkohol (przefiltruj przez gazę). Do odfiltrowanej miętówki dodaj wcześniej przegotowany syrop i wymieszaj. Miętówkę pozostaw na 5 dni, po tym czasie możesz jeszcze raz przefiltrować nalewkę i rozlać do ładnego szkła.

Przepis mojej Mamusi.

Nalewka dziadunia na rumie

Składniki: 2 kg dojrzałych czereśni/wiśni, 50 dag cukru, 1 litr rumu, 1 laska wanilii, 10 goździków

Przygotowanie: Owoce opłukać, osączyć, wydrylować (usunąć pestki). Włożyć do słoja, zasypać cukrem, dodać goździki i wanilię, zalać rumem, odstawić w chłodne, ciemne miejsce na cztery miesiące. Przefiltrować, napełnić butelki, ponownie odstawić w chłodne, ciemne miejsce na trzy miesiące, ale można pić od razu.

Przepis mojej Mamusi.

Nalewka z owoców leśnych

Składniki: 1 kg (łącznie) owoców leśnych (malin, jeżyn, poziomek, czarnych jagód i borówek, w dowolnych proporcjach względem siebie), 1 l spirytusu, 0,5 l wódki, 1 kg cukru

Przygotowanie: Wszystkie owoce włóż do gąsiorka. Wlej spirytus zmieszany z wódką. Dobrze zamknij i odstaw na 6 tygodni, co kilka dni wstrząsając gąsiorkiem. Po tym czasie zlej nalewkę do większego naczynia, szczelnie zamknij i wstaw do lodówki. Owoce zasyp cukrem i zamknij gazą złożoną kilkakrotnie. Postaw w słonecznym miejscu, co kilka dni potrząsaj. Po 3 tygodniach przefiltruj i zlej sok. Połącz z nalewką i wymieszaj. Dobrze zamknij. Ponownie odstaw na 3 tygodnie. Po tym czasie rozlej do butelek i zakorkuj. Odstaw na 3 miesiące.

Nalewka z mlecza

Składniki: 500 kwiatów mlecza, 1 kg cukru, 1 litr wódki, 2 litr wody, 3 cytryny

Przygotowanie: Cukrem zasypać kwiaty. Zalać wodą. Dodać cytrynę pokrojoną w plastry. Gotować dwie godziny. Zdjąć z ognia. Odstawić na dwa dni. Następnie wlać wódkę. Rozlać do butelek.

Nalewka pieprzowa

Ponoć działa cuda przy bólu żołądka. Świetna też na stany grypowe – błyskawicznie i silnie rozgrzewa.

Składniki: 10 ziaren pieprzu czarnego, 5 ziaren ziela angielskiego, 1/4 łyżeczki ostrej papryki, 1/2 litra wódki 45 proc. alk.

Przygotowanie: Ziarna pieprzu i ziela angielskiego wsyp do butelki razem z ostrą papryką. Zalej wódką i odstaw na 7 dni. Nalewki nie zlewaj, tylko pozostaw razem z ziarnami. Zażywaj przy infekcjach 2–3 razy dziennie po pół małego kieliszka (ok. 20 gram). Przy problemach żołądkowych zażyj jednorazowo do 40 g nalewki.

Nalewka z rokitnika

Składniki: 2 kg rokitnika, 2 kg cukru oraz 3 litry alkoholu o mocy około 80%.

Przygotowanie: Owoce zalewamy alkoholem i zasypujemy kilogramem cukru. Zostawiamy na około 3 miesiące. Następnie sok zlewamy do innego naczynia, a owoce ponownie zasypujemy cukrem i zostawiamy na około miesiąc – aż cukier się rozpuści. Wtedy łączymy nalewkę z sokiem, mieszamy i zostawiamy na 2 dni – muszą się dobrze połączyć ze sobą. Tak gotową nalewką przelewamy do butelek i chowamy do piwnicy lub w inne chłodne miejsce na (najlepiej) pół roku. Cierpliwość wynagrodzi nam smakiem i pięknym kolorem.

Anyżówka

Pół szklanki owoców anyżku, rozdrobniona laska cynamonu, 8-10 goździków, 2 łyżki soku z cytryny i 10 dkg cukru wymieszać w gąsiorku; zalać wszystkie składniki 2 l czystej wódki 40%, dobrze zakorkować i odstawić w ciepłe miejsce na 30 dni(im dłużej leży tym jest lepsza). Od czasu do czasu potrząsać zawartością; pić 1-2 kieliszki po posiłkach przy kłopotach z trawieniem, przeziębieniach lub, kiedy masz chandrę.

Likier cytrynowy

1 l mleka / z kartonika 3,2 %/, 1 kg cukru,1 kg cytryn, 1 l spirytusu. W mleku rozpuścić kg cukru, dodać pokrojoną cytrynę ze skórką, a resztę cytryn obrać i pokroić; zalać 1 l spirytusu i zostawić na 3 tygodnie; co jakiś czas zamieszać. Wyjąć łyżką cedzakową cytryny, płyn cedzić przez filtr papierowy do kawy do butelki, krem z filtru przełożyć do miseczki ( w 1 filtrze można przecedzić 2 łyżki wazowe płynu). Cytrynki, kremik do spożycia indywidualnie. Z jednej porcji wychodzi 1,75 l likieru. /przepis mojej bratowej/.

Nalewka na pigwowcu japońskim

Składniki: 50 dag dojrzałych owoców pigwowca japońskiego, kawałek cynamonu, 40 dag cukru, 1/2 l spirytusu 70%

Przygotowanie: Owoce umyj, pokrój w cząstki, usuń gniazda nasienne. Umieszczaj w słoju, przesypując cukrem. Dodaj cynamon, zalej połową spirytusu.

Szczelnie zamknij, odstaw na miesiąc w ciepłe miejsce. Codziennie potrząsaj słojem, by cukier łatwiej się rozpuścił. Dodaj pozostały spirytus, zamieszaj, szczelnie zamknij. Odstaw na 2 miesiące w ciepłe miejsce. Zlej płyn, przefiltruj na sicie wyłożonym filtrem do kawy. Rozlej do butelek, zamknij. Wynieś w chłodne, ciemne miejsce i zostaw na minimum 6 miesięcy.

Nalewka gruszkowa

Składniki: 1 kg gruszek (najlepsze klapsy), pół kg cukru lub miód, 1 l spirytusu 70%, cytryna, goździki. Opcjonalnie: laska wanilii, laska cynamonu, rodzynki, skórka cytrynowa lub pomarańczowa

Przygotowanie: Gruszki myjemy i delikatnie obieramy ze skórki. Kroimy na małe kawałki, pozostawiając gniazda z nasionami. Jeśli skórka gruszek jest ładna, możemy ich nie obierać. Uwaga – gruszki najlepiej obierać i kroić srebrnym lub plastikowym nożem, wówczas nie sczernieją. Pokrojone owoce wsypujemy do słoja i skrapiamy sokiem z cytryny. Następnie całość zalewamy spirytusem. Jeśli gruszki nie są słodkie, dodajemy cukru lub miodu. Przygotowane w ten sposób owoce odstawiamy na przynajmniej pół roku (lub rok) w ciepłe i słoneczne miejsce. Raz na jakiś czas wstrząsamy słojem. Po sześciu miesiącach (lub roku) odlewamy ze słoja nalewkę. Odciskamy owoce. Napitek należy również kilkakrotnie przefiltrować (2-3 razy), gdyż jest on bardzo mętny (warto zrobić to nawet wówczas, gdy wydaje się nam, że nie ma w nim już zanieczyszczeń). Jeśli nie zasypywaliśmy gruszek cukrem, teraz możemy dodać trochę cukru, miodu, lub dorzucić 10 g rodzynek. Dla uzupełnienia walorów smakowych można do nalewki dodać laskę cynamonu, wanilii, skórkę pomarańczową lub cytrynową. Dodajemy też kilka goździków (ok. 5-10 sztuk). Nalewkę ponownie odstawiamy na przynajmniej pół roku. Tym razem w chłodne i ciemne miejsce.

Nalewki lecznicze ziołowe:

Pokrzywa – Korzeń pokrzywy (ok. 100 gram) myjemy, czyścimy, obieramy i drobno siekamy. Wkładamy do słoja i zalewamy dwiema szklankami czystej wódki. Po 14 dniach przecedzamy i przelewamy do butelek. Trzymamy w ciemnym i chłodnym miejscu. Nalewka pomaga przy przeziębieniu.

Babka lancetowata – Kilogram świeżych liści porządnie myjemy i moczymy, kilkakrotnie zmieniając wodę. Osuszamy, wyciskamy sok w sokowirówce. Sok łączymy z miodem pszczelim (w proporcji szklanka na szklankę). Dodajemy kilka goździków i szczyptę imbiru, gotujemy około 20 minut. Przechowujemy w ciepłym i chłodnym miejscu. Łagodzi stany zapalne błony śluzowej.

Mięta – Do dużego słoja wkładamy świeże gałązki mięty i umytą skórę z połowy cytryny. Zalewamy syropem (1/4 szklanki wody zagotowanej z 1/2 szklanki cukru). Dolewamy 2 szklanki spirytusu i odstawiamy w ciemne miejsce. Po 10 dniach dolewamy dwie szklanki wody i odstawiamy na 4 dni. Przecedzamy. Mięta pobudza trawienie, łagodzi zgagę.

Likier pomarańczowo-kawowy

Składniki: duża pomarańcza, 44 ziarenka kawy, 44 łyżeczki cukru, kawałek cynamonu, 1/2 litra czystej wódki

Przygotowanie: Pomarańczę umyj, sparz, osusz. W skórce czubkiem noża zrób płytkie nacięcia, powtykaj w nie ziarenka kawy. Pomarańczę włóż do wyparzonego i dobrze osuszonego szklanego słoja, zasyp cukrem, zalej wódką. Włóż laskę cynamonu. Odstaw na 44 dni, co kilka dni potrząsaj słojem, aby cukier się rozpuścił. Owoc wyjmij, dobrze odciśnij. Sok połącz z alkoholem ze słoja. Przelej przez gazę do butelek i odstaw na kilka tygodni.

Nalewka miodowa

Składniki: pół szklanki miodu, pół szklanki wody, skórka z pomarańczy, 2 szklanki wódki, szczypta cukru

Przygotowanie: Pomarańczę dokładnie wyparzamy pod bieżącą wodą. Następnie ścieramy skórkę. Do słoika przelewamy miód, wodę i wódkę. Dosypujemy cukier. Odstawiamy na 48 godzin. Przelewamy przez sitko i odcedzamy. Tak przygotowaną nalewkę możemy przechowywać w lodówce przez około 6 miesięcy. Podajemy do deserów lub dań z drobiem.

Nalewka z rajskich jabłuszek

Składniki: 1,2 kg rajskich jabłek, 1 l spirytusu rozcieńczonego do 50%, 300 g

cukru, 5 goździków, 2 cm kory cynamonu, 2 łyżeczki suszonej trawy

cytrynowej, 2 trawy żubrowe, 1 laska wanilii

Przygotowanie: Jabłuszka kroimy na pół, wanilię też wzdłuż na pół, wrzucamy do słoja, dodajemy resztę składników i zalewamy spirytusem. Zakręcamy i zostawiamy na 3 tygodnie (przez kilka pierwszych dni wstrząsamy słojem żeby się cukier rozpuścił). Po tym czasie zlewamy alkohol przez sito i filtrujemy. Butelkujemy i zostawiamy do dojrzewania na 6 miesięcy.

Nalewka z owoców cytryńca chińskiego

Składniki: 25 dag owoców cytryńca chińskiego, 0,5 l mocnej wódki (40-50%), cukier.

Przygotowanie: Umyte i osączone na sicie owoce wsypuję do szklanego słoja i zalewam wódką. Odstawiam na 2 miesiące. Zlewam płyn przez filtr do kawy do drugiego słoja, zakręcam i odstawiam w ciemne miejsce. Owoce zasypuję cukrem tak, by je całkiem przykryć i pozostawiam na świetle na 1,5 miesiąca. Co jakiś czas potrząsam słojem, by cały cukier się rozpuścił. Wyciąg zlewam do kolejnego słoja. Owoce przepłukuję świeżą wódką i wyciskam przez lniane płótno resztkę soku do zlanego wyciągu. Po 2 dniach łączę obie frakcje nalewki. Przegryza się miesiąc.

Nalewka z młodych pędów sosny

Składniki: 1 l młodych pędów sosny (sosna zwyczajna, czarna albo kosodrzewina) zebranych w pierwszej połowie maja, 1 kg cukru, 0,5 l spirytusu, sok z cytryny, miód, łyżka karmelu.

Przygotowanie: Zbieram miękkie, młode pędy sosny, układam ciasno na płask w słoju, zasypuję cukrem (im więcej pędów, tym bardziej esencjonalny syrop). Odstawiam na 2 tygodnie w ciemne miejsce, a potem przecedzam przez gazę, aby uzyskać czysty syrop, który łączę ze spirytusem (w proporcji 1:1). Dodaję 100 ml soku z cytryny, 2 łyżki miodu oraz łyżkę karmelu. Całość odstawiam na 10 tygodni do spiżarni. Sosnówka idealnie leczy schorzenia dróg oddechowych.

Nalewka ziołowa na kaszel

Składniki: Po 1,5 dag suszonych ziół: kwiatu bzu czarnego i słonecznika, kwiatostanu lipy, liści podbiału, ziela szanty i szałwii, korzenia arcydzięgla, lukrecji i lubczyku, owocu maliny, róży, głogu i pączków sosny; 0,75 l czerwonego wina, litr wódki (70%), 100 g miodu

Przygotowanie: Zioła (kupimy je w sklepie zielarskim) w butli zalewamy winem i wódką. Odstawiamy na 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Zlewamy płyn, dodajemy miodu i odstawiamy na kolejne 2 tygodnie. Nalewka ziołowa łagodzi kaszel i działa wzmacniająco. Pijemy ją 3 razy dziennie po łyżeczce.

Nalewka z tarniny

Składniki: 30 dag owoców tarniny, szklanka cukru, 1 l czystej wódki, kawałek

kory cynamonowej, 1-2 goździki, pół szklanki płynnego miodu gryczanego, ususzona skórka pomarańczowa z nie więcej niż ćwiartki pomarańczy (przed suszeniem trzeba odciąć z niej białą warstewkę), 1 l spirytusu

Przygotowanie: Opłukane na sicie kuleczki tarniny nakłuwamy drewnianą wykałaczką (podobnie jak dereń, tarnina nie lubi kontaktu z metalem) wkładamy do słoja i zasypujemy cukrem. Zostawiamy na noc. Następnego dnia zalewamy owoce czystą wódką i odstawiamy na trzy tygodnie w ciemne miejsce. Raz na dobę lekko potrząsamy słojem. Po trzech, czterech tygodniach zlewamy płyn. Dodajemy miód, cynamon, goździki i skórkę pomarańczową. Odstawiamy na dwa, trzy miesiące. Po tym czasie przelewamy nalewkę do butelek z ciemnego szkła, które starannie zamykamy. Po kolejnych dwóch miesiącach po raz drugi filtrujemy płyn przez gazę, dodajemy spirytus i przelewamy do czystych butelek. Na degustację będziemy musieli poczekać pół roku. Do jej przyrządzenia należy używać owoców zrywanych po pierwszych przymrozkach.

Nalewka z mirabelek

Składniki: dojrzałe i nieuszkodzone śliwki mirabelki, spirytus wymieszany z gotowaną wodą w proporcjach 200 ml wody na 500 ml spirytusu, tak aby powstał alkohol o mocy ok. 70%, cukier do zasypania owoców po okresie maceracji – mniej więcej o,3 kg na 700 ml mieszanki wody i spirytusu

Przygotowanie: Umyte śliwki pozbaw pestek, bo powinny się dość łatwo oddzielać się od miąższu. Wydrylowane owoce zalej mieszanką spirytusu i wody o mocy ok. 70%, tak aby wszystkie owoce były przykryte przez płyn. Odstaw słój z nastawioną nalewką w ciepłe miejsce na mniej więcej trzy tygodnie. W tym czasie alkohol powinien wyciągnąć w mirabelek kolor, a także piękne zapachy i smaki. Po tym czasie zlej cały płyn do butelki, a do słoja z owocami wsyp cukier. Po kilku dniach cukier powinien się rozpuścić i utworzyć syrop, który należy zlać i połączyć z uzyskanym wcześniej płynem. Tak przygotowaną nalewkę odstaw na trzy miesiące w ciemne miejsce, aby spokojnie dojrzała i zyskała najlepszy możliwy smak i aromat.

Porada dla niecierpliwych: Nie stanie się nic złego, jeżeli raz na tydzień lub dwa tygodnie spróbujesz odrobinę nalewki – warto wiedzieć jak dojrzewa i zmienia się jej smak.

Nalewka cynamonowa

Składniki: mały kawałek kory cynamonu, 6g mielonego cynamonu, 160g brązowego cukru, 1l spirytusu lub destylatu domowego

Przygotowanie: Składniki włożyć do słoja i zalać alkoholem. Słój zamknąć i odstawić w ciepłe, jasne miejsce. Co jakiś czas należy zamieszać słojem. Po kilku tygodniach (im dłużej tym lepiej) nalewkę warto przefiltrować, rozlać do butelek i schować do bareczku na minimum pół roku, po tym jest gotowa do spożywania.

Nalewka ta ma korzystny wpływ na żołądek i układ trawienny.

Nalewka czereśniowo-truskawkowa

Składniki: 0.5kg czereśni, 0.5kg truskawek, 1l wódki, kilka goździków, 0,5kg cukru, sok z limonki lub cytryny

Przygotowanie: Nalewkę można przygotować zarówno z czereśni z pestkami jak i drylowanych. Może być wytrawna lub słodka. Dzięki czereśniom zawierającym potas jest dobrym lekiem na reumatyzm i choroby wieńcowe. Umyte czereśnie i truskawki wsypujemy do słoja, zasypujemy cukrem i dodajemy goździki. Wszystko zalewamy wódką, szczelnie zakręcamy i odstawiamy w ciepłe, ciemne miejsce na ok. 2 miesiące. Po tym czasie nalewkę z czereśniowo-truskawkową filtrujemy przy użyciu sączków filtracyjnych i zlewamy do butelek. Można wtedy dodać odrobinę soku z cytryny. Nalewkę przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.

Nalewka 2 cytrusy

Przykładowe kombinacje składników na słoik 3 litrowy:

a/ 1 grejpfrut, 2 pomarańcze, 2l wódki 50%, 100g cukru, opcjonalnie kilka goździków

b/ 1 grejpfrut, 3 cytryny, 2l wódki 50%, 100g cukru, opcjonalnie kilka goździków

c/ 2 pomarańcze, 4 limonki, 2l wódki 50%, 100g cukru, opcjonalnie kilka goździków

Przygotowanie: Cytrusy umyć w ciepłej wodzie i osuszyć. Skórkę obrać ale bez białego miąższu, który należy zdjąć z owoców i wyrzucić, wszystko pokroić w cienkie plastry pozbywając się przy tym pestek, dodać goździki oraz cukier. Całość zalać wódką w słoju 3l i odstawić na 2 tygodnie w ciepłe miejsce, następnie przefiltrować i przelać do butelek. Namoczone plastry warto odcisnąć np. przez taki worek. Trunek przechowywać w piwnicy i spożywać z umiarem. Amatorom słodszych nalewek proponuję zwiększenie ilości cukru do 200g.

Nalewka 3 cytrusy

Składniki na słoik 5 litrowy: 1 grejpfrut, 2 pomarańcze, 3 cytryny, 3,5l wódki 50%, 200g cukru, opcjonalnie kilka goździków

Przygotowanie: Cytrusy umyć w ciepłej wodzie i osuszyć. Skórkę obrać ale bez białego miąższu, który należy zdjąć z owoców i wyrzucić, wszystko pokroić w cienkie plastry pozbywając się przy tym pestek, dodać goździki oraz cukier. Całość zalać wódką w słoju 5l i odstawić na 2 tygodnie w ciepłe miejsce, następnie przefiltrować i przelać do butelek. Namoczone plastry warto odcisnąć np. przez taki worek. Trunek przechowywać w piwnicy i spożywać z umiarem. Amatorom słodszych nalewek proponuję zwiększenie ilości cukru do 400g.

Nalewka 4 cytrusy

Składniki na słoik 5 litrowy: 1 grejpfrut, 2 pomarańcze, 3 cytryny, 4 limonki, 3,5l wódki 50%, 200g cukru, opcjonalnie kilka goździków

Przygotowanie: Cytrusy umyć w ciepłej wodzie i osuszyć. Skórkę obrać ale bez białego miąższu, który należy zdjąć z owoców i wyrzucić, wszystko pokroić w cienkie plastry pozbywając się przy tym pestek, dodać goździki oraz cukier. Całość zalać wódką w słoju 5l i odstawić na 2 tygodnie w ciepłe miejsce, następnie przefiltrować i przelać do butelek. Namoczone plastry warto odcisnąć np. przez taki worek. Trunek przechowywać w piwnicy i spożywać z umiarem. Amatorom słodszych nalewek proponuję zwiększenie ilości cukru do 400g.

Nalewka staropolska – Kordiał

Kordiał jest to staropolski mocny trunek ziołowy stosowany jako lek wzmacniający serce i układ krążenia, a także na stany zapalne i dróg moczowych.

Składniki: Po 5 g: Ziela serdecznika, Miecznicy czarnej, Kwiatostanu głogu, Korzenia kozłka, Liści melisy, Ziela dziurawca, Owocu róży i Liści pokrzywy; 750 ml czerwonego, wytrawnego wina, 500 ml wódki, 500 ml spirytus, 125 ml miodu

Przygotowanie: Wszystkie zioła zalać w dużym słoju alkoholem, zamknąć szczelnie i odstawić na pół miesiąca w ciepłe miejsce. następnie przefiltrować i dokładnie wymieszać z jasnym miodem i ponownie odstawić na dwa tygodnie. Po tym czasie nalewkę ponownie przefiltrować, rozlać do butelek i przechowywać w piwnicy.

Nalewka Benedyktyńska – Benedyktynka

Składniki: Po płaskiej łyżeczce: Goździków, Cynamonu, Majeranku, Mięty pieprzowej, Tymianku, Korzenia rabarbaru, Piołunu, Szafranu i Kwiatu lawendy; 250 g cukru, 1 l wody, 500 ml spirytusu

Przygotowanie: Wszystkie zioła (oprócz lawendy i szafranu) wraz z cukrem wsypać do słoja i zalać wodą i spirytusem, wymieszać i odstawić na godzinę. Po tym czasie dodać szafran i lawendę, odczekać piętnaście minut, a następnie przefiltrować i przelać do butelek. Przechowywać w piwnicy przez co najmniej trzy miesiące.

Nalewka przeciwgrypowa

Składniki: 5 g suszonych liści podbiału, 5 g liści szałowi, 5 g kwiatu czarnego bzu, 5 g kwiatu lipy, 5 g korzenia arcydzięgiela, 5 g korzenia lubczyku, 5 g korzenia lukrecji, 5 g malin, 5 g owoców róży, 5 g owoców głogu, 5 g kwiatu słonecznika, 5 g młodych pędów sosny i 5 g ziela szanty; 500 ml spirytusu, 750 ml czerwonego, wytrawnego wina, 125 ml jasnego miodu

Przygotowanie: Wszystkie zioła i owoce zalać w dużym słoju alkoholem, zamknąć i odstawić na dwa tygodnie w ciepłe miejsce. Po tym czasie nalewkę przefiltrować dosłodzić miodem i odstawić do wyklarowania na co najmniej kolejne dwa tygodnie. Potem znów przefiltrować i rozlać do butelek.

Nalewka na wiórkach kokosowych

Składniki: 300 g wiórek kokosowych, 250 ml skondensowanego słodzonego mleka, 250 ml skondensowanego niesłodzonego mleka, 250 ml mleka, 500 ml

spirytusu

Przygotowanie: Wiórki kokosowe zagotować w mleku na małym ogniu, dodać mleka skondensowane, a na końcu spirytus, przelać do słoika i odstawić na tydzień do piwnicy. Po tym czasie nalewkę przefiltrować i rozlać do butelek. Aby urozmaicić smak tej nalewki można dodać laskę wanilii lub kilka łyżeczek zmielonej kawy.

Nalewka na żurawinie

Kuliste czerwone jagody o średnicy do 1 centymetra są bogatym źródłem witaminy C, minerałów takich jak sód, potas, fosfor, wapń i magnez, a także szereg kwasów organicznych – cytrynowego i jabłkowego. Już od czasów starożytnych żurawina stosowana była w przypadku leczenia schorzeń układu moczowego.

Składniki: 1 kg żurawin, 500 ml wódki, 1 l spirytusu, 500 g cukru, ½ laski wanilii

Przygotowanie: Owoce należy najpierw wymrozić w zamrażalniku przez dwa dni, następnie rozmrozić zmielić lub zmiksować i wraz z cukrem i wanilią zalać w słoju alkoholem, a następnie odstawić na cztery tygodnie w ciepłe miejsce. Po upływie miesiąca nalew przecedzić, odcisnąć i przefiltrować, a następnie przelać do butelek i odstawić na trzy miesiące do piwnicy.

Nalewka na ziarnach pieprzu

Nalewka sporządzona na ziarnach pieprzu ma właściwości rozgrzewające, łagodzi objawy przeziębienia i grypy, pobudza układ krążenia, oraz leczy dolegliwości żołądkowe.

Składniki: 10 g czarnego pieprzu, 500 ml wódki, 500 ml spirytusu, 250 ml wody,

250 g cukru

Przygotowanie: Ziarna pieprzu utłuc w moździerzu lub grubo zmielić młynkiem i zalać w słoju alkoholem, a następnie odstawić na dwa tygodnie w ciepłe, nasłonecznione miejsce. Z wody i cukru sporządzić syrop i do jeszcze gorącego ostrożnie wlać nalew. Po ostygnięciu przefiltrować, rozlać do butelek i odstawić do piwnicy na cztery tygodnie.

Nalewka na daktylach

Składniki: 20 dag suszonych daktyli, ¼ laski wanilii, 2 goździki, 700 ml koniaku lub brandy

Przygotowanie: W słoiku zalać alkoholem suszone daktyle, wanilię i goździki i odstawić na cztery tygodnie w ciepłe miejsce. Po tym czasie przefiltrować, rozlać do butelek i przechowywać w piwnicy przez minimum miesiąc.

Nalewka na owocach czeremchy

Kuliste, czarne i błyszczące owoce czeremchy są w smaku słodko-gorzkie, tym słodsze im później zerwane. Znajdują one zastosowanie w sztuce kulinarnej jako składnik nalewek, soków, marmolad, dżemów i konfitur. W ziołolecznictwie natomiast czeremcha stosowana jest jako środek wykrztuśny, przeciwkaszlowy, przeciwbiegunkowy, oraz moczopędnie.

Składniki: 1 kg owoców czeremchy, 1 l wódki, 500 g cukru

Przygotowanie: Owoce umyć, oczyścić i odłożyć na trzy dni w przewiewne miejsce w celu utraty goryczki i cierpkiego smaku. Po tym czasie owoce wsypać do słoja zasypać cukrem i zalać alkoholem, odstawić na maksymalnie sześć tygodni do piwniczki, a następnie przefiltrować i przelać do butelek. Przed spożyciem nalewka powinna leżakować w piwnicy przez co najmniej pół roku.

Nalewka na orzechach ziemnych

Składniki: pół szklanki łuskanych orzeszków ziemnych, 500 ml wódki, 500 ml spirytusu, kilka goździków, 2 ziarna ziela angielskiego, ¼ laski cynamonu, ½ laski wanilii, 2 mandarynki, 250 g cukru

Przygotowanie: Fistaszki drobno pokruszyć i wraz z przyprawami, skórką z mandarynek i cukrem zalać w słoju alkoholem. Naczynie odstawić w ciepłe miejsce na cztery tygodnie i co jakiś czas zawartość przemieszać. Po miesiącu nalewkę przefiltrować, przelać do butelek i odstawić do piwnicy na pół roku.

Nalewka na ziarnach kawy

Składniki: 50 ziaren kawy, 1 laska wanilii, 250 ml wody, 125 ml miodu, 1 l spirytusu

Przygotowanie: Ziarna kawy wraz z wanilią zalać w słoiku spirytusem i odstawić w zacienione, ale ciepłe miejsce na dziesięć dni. Po tym czasie do słoika wlać ostudzony syrop z wody i miodu, dokładnie wymieszać, przefiltrować i rozlać do butelek. Nalewka jest gotowa do spożycia bezpośrednio po przyrządzeniu.

Nalewka na melonie

Składniki: 1 duży dojrzały melon, 250 g cukru, 250 ml wody, ½ łyżeczki kwasku cytrynowego, ¼ laski cynamonu, ½ l spirytusu, 250 ml rumu

Przygotowanie: W garnku przygotować syrop z cukru, kwasku cytrynowego oraz cynamonu. Obranego ze skórki, pokrojonego w kostkę i pozbawionego pestek melona wrzucić do gorącego syropu i odstawić na dobę, po czym przecedzić do słoja dokładnie odciskając cząstki owocu. Dodać alkohol, szybko rozlać do butelek, szczelnie zakorkować i odstawić w chłodne miejsce. Aby pozbyć się wytrąconego na dnie osadu nalewkę należy zdekantować.

Nalewka na czarnej borówce

Owoce wbrew nazwie są koloru niebieskawego, pokryte woskowatym nalotem. W swym składzie zawierają garbniki, kwasy bursztynowy, jabłkowy i cytrynowy, pektyny, antocyjany i witaminy C i B, oraz karotenoidy wykorzystuje się przeciwbiegunkowo, przeciwgorączkowo i jako środek antyrobaczycowy.

Składniki: 1 kg jagód, 500 g cukru, 500 ml wódki, 500 ml spirytusu

Przygotowanie: Jagody umyć i obrać z ogonków, zasypać w słoju cukrem i zalać alkoholem, naczynie odstawić na miesiąc w nasłonecznione miejsce. Po czterech tygodniach nalewkę przefiltrować i rozlać do butelek, a następnie przechowywać w piwnicy przez co najmniej miesiąc.

Nalewka na orzechach laskowych + pomarańcza

Leszczyna pospolita – jej owoce – orzechy laskowe są bogatym źródłem kwasu olejowego i linolowego oraz witaminy E, substancje te korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, przeciwdziałają kamienicy moczowej i pasożytom jelitowym. Spożywanie orzechów laskowych działa regenerująco i regulująco, a nawet opóźnia procesy starzenia.

Składniki: 1 kg całych orzechów laskowych (w łupinach), 500 ml wódki, 500 ml spirytusu, 5 goździków, ¼ laski cynamonu, 1 pomarańcza, 250 g cukru, 250 ml wody

Przygotowanie: Orzechy obrać z łupin, drobno posiekać, zalać w słoju alkoholem i odstawić na miesiąc w ciepłe i nasłonecznione miejsce, co jakiś czas mieszając. Po miesiącu nalewkę zlać, dodać goździki, cynamon, skórkę pomarańczową i znów odstawić w nasłonecznione, ciepłe miejsce, tym razem na tydzień. Po upływie tygodnia zawartość słoika przefiltrować do gorącego syropu, szczelnie przykryć, a po ostudzeniu przelać do butelek. Odstawić na minimum pół roku w chłodne i zacienione miejsca.

Nalewka Porterówka

Składniki: 0,5 l spirytusu, 1 piwo 0,5 l typu Porter, 5 cukrów waniliowych, woda mineralna ( do dopełnienia )

Przygotowanie: Do butelki lub słoja 1,5 l wlewamy spirytus, piwo i wsypujemy cały cukier waniliowy, dopełniamy butelkę lub słój wodą mineralną aby powstało 1,5 l płynu. Mieszamy całość aby cukier się dobrze rozpuścił i odstawiamy na dwa tygodnie w ciemne, chłodne miejsce. Po tym krótkim czasie nalewka porterówka jest gotowa do użytku. Pięknie smakuje z kukułkami i doskonale nadaje się dla kobiet, jednak należy z nią ostrożnie postępować gdyż jest bardzo mocna.

Nalewka na skórkach pomarańczowych

Składniki: 3 pomarańcze, 2 szklanki cukru, 0,5l wódki, 0,5l spirytusu, możemy też dodać rodzynki i wanilię dla uzyskania innego smaku.

Przygotowanie: Skórki pomarańczy moczymy prze dobę, zmieniając przy tym kilkakrotnie wodę. Następnie skórki odsączamy. Dodajemy do nich cukier i dusimy do powstania kandyzowanej skórki pomarańczowej. Skórkę wsypujemy do słoja i zalewamy alkoholem. Dodajemy sok pomarańczowy oraz ewentualnie przyprawy do smaku. Odstawiamy w ciepłe miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie nalewkę filtrujemy, rozlewamy do butelek. Nalewką z skórek pomarańczowych przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.

Nalewka na figach

Składniki: 20dkg suszonych fig, kilka plasterków korzenia imbiru, kilka goździków, 1litr wódki.

Może być stosowana przy zaparciach i nieżytach żołądka.

Przygotowanie: Owoce możemy przygotować na dwa sposoby:

1. Kroimy figi na drobne kawałki;

2. Rozgotowujemy figi w niewielkiej ilości wody z dodatkiem cukru. Następnie przecedzamy i studzimy.

Figi wkładamy do słoika. Dodajemy imbir i goździki. Wszystko zalewamy wódką, mieszamy i szczelnie zamykamy. Po tygodniu filtrujemy, przelewamy do butelek i odstawiamy. Nalewka musi dojrzewać jeszcze przez 3 miesiące.

Karaibski likier pomarańczowy

Składniki: 3 duże pomarańcze, 3 szklanki wódki, 1 1/3 szklanki cukru pudru

Przygotowanie: Ostrugaj bardzo cienko skórkę pomarańczy w taki sposób, żeby nie ściąć białej części owocu. Wyłóż obraną skórkę na papierowy ręcznik i pozbądź się z niej nadmiaru tłuszczu i olejków. Umieść osuszone skórki w litrowym, szczelnie zakręcanym słoiku (taki przypada na te proporcje), dolej 2 szklanki wódki i wsyp cukier. Zakręć słoik. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu przez 2 dni lub do momentu, kiedy wódka wchłonie smak. Usuń skórkę i dodaj pozostałą wódkę. Zamknij pojemnik i przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu, co najmniej 1 miesiąc.

Likier ziołowy a’la Absynt

Składniki: 0,6 litra wódki, 2 łyżeczki pokruszonego piołunu, 2 łyżeczki pokruszonych nasion anyżu, 1/2 łyżeczki nasion kopru włoskiego, 4 strąki kardamonu , 1/2 łyżeczki mielonej kolendry , 2 łyżeczki posiekanego korzenia arcydzięgla

Przygotowanie: Namocz piołun w wódce przez 48 godzin. Usuń. Dodaj resztę składników. Niech „zaprzyjaźnią się” ze sobą przez tydzień. Po upływie tego czasu likier absyntowy należy przefiltrować, zabutelkować i odstawić na rok.

Nalewka Wiejska

Składniki: 1 szklanka żytniej mąki razowej, 1,5 szklanki pszennej mąki razowej, 2-3 g soli, 30 g młodych wiosennych pączków, liści lub orzechów brzozowych, 0,2 kg cukru, 20-30 sztuk rodzynek, 1,25 l wódki czystej 45%, 0,25 l piwa jasnego pełnego, woda

Przygotowanie: Przegotowaną, ostudzoną o osoloną wodę dodawać stopniowo do zmieszanych razem mąk, zagnieść dobrze na sztywne i pulchne ciasto, rozwałkować je, włożyć na suchą blachę, zrobić na nim nożem nacięcia w kratę i piec w temp. 300*C przez 15-20 min., aż się placek przyrumieni. Na drugi dzień wziąć 0,25 kg placka, pokruszyć go, zalać w naczyniu wódką, dodając jednocześnie rodzynki i pączki, liście lub orzechy brzozowe, po czym odstawić na 2 tygodnie. Następnie przecedzić starannie nalewkę przez gęste płótno lub flanelę i wlać do rondla z rozpuszczonym w gorącym piwie cukrem, wymieszać i odstawić do chłodu na 2 miesiące, do pełnego sklarowania. Ta złocistobrunatna znakomita staropolska nalewka, obecnie zupełnie nieznana, ma charakterystyczny aromat i niecodzienny lekko gorzkawy słodkawo-palony smak. Zawartość cukru ok. 10%. Pije się ją o temp. 8-10*C.

Nalewka Egzotyczna

Składniki: 100 g fig suszonych, 50 g daktyli, 20 g rodzynek, 50 g chleba świętojańskiego, 2 laski wanilii, 100g suszonych moreli, 1,6 l spirytusu 60%, 0,4 kg cukru, 0,6 l wody, 15 g kwasku cytrynowego

Przygotowanie: Skroić drobno suszone owoce i zalać je w butli lub małym gąsiorku spirytusem, zamknąć szczelnie naczynie i odstawić na 4 tygodnie, często nim potrząsając. Po tym czasie nalewkę przecedzić przez gęste sito oraz bibułę filtracyjną, przelać do drugiego naczynia, dodać syrop zrobiony z cukru i wody z rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym, wymieszać i odstawić pod przykryciem na dalsze 6 miesięcy. Następnie przecedzić przez gęste płótno lub flanelę i rozlać do butelek. Nalewka ma barwę jasnobrunatną, unikatowy, łagodny, egzotyczny aromat i smak. Zawartość cukru ok. 25%. Pije się ją o temp. 14-16*C.

Nalewka dzikie wino

Składniki: 700 g ciemnych winogron, 500 g owoców dzikiej róży, 10 suszonych śliwek, 500 ml wódki, 200 ml spirytusu, 150 g cukru

Przygotowanie: Z przemrożonych owoców dzikiej róży usuń nasionka i włoski. Do wysokiego słoika wsyp ciemne winogrona i oczyszczone owoce dzikiej róży, całość zalej wódką i odstaw na 30 dni w ciemne miejsce. Po miesiącu zlej nastaw i dodaj do niego spirytus oraz suszone śliwki a odsączone owoce zasyp cukrem. Kiedy cukier wyciągnie resztki soków i zamieni się w syrop zlej go z pod owoców i dodaj do wcześniejszego nastawu. Gotową nalewkę odstaw do wyklarowania.

Korzenna nalewka z winogron

Składniki: 1,5 kg ciemnego winogrona, 1/2 litra wódki czystej, 1/2litra spirytusu 96%, 30 dag cukru trzcinowego, 10 dag cukru zwykłego, 1/2 laski wanilii, 1 goździk, kawałek kory cynamonu

Przygotowanie: Winogrona myję obieram, wrzucam do słoika, zasypuję cukrem i zostawiam na całą dobę, aż puszczą sok. Następnego dnia dodaję do słoika laskę wanilii, goździka i kawałek kory z cynamonu, zalewam wódką wymieszaną ze spirytusem. Zakręcony słoik odstawiam na 3 tygodnie w temp pokojowej najlepiej w ciemniejszym miejscu. Od czasu do czasu potrząsam słoikiem żeby cukier się rozpuścił. Po trzech tygodniach nalewkę zlewam do butelek, odstawiam na minimum 3 miesiące.

Nalewka rumiankowa z kwiatów rumianku

Kwiaty rumianku na nalewkę można zacząć zbierać już maju, kiedy zaczynają one kwitnąć.

Składniki: garść świeżych kwiatów rumianku, 0,25 l spirytusu, 0,25 l wody, miód wielokwiatowy

Przygotowanie nalewki rumiankowej zaczynamy od połączenia wody i spirytusu. Otrzymujemy wtedy pół litra mocnego alkoholu. Zalewamy nim umyte kwiaty rumianku umieszczone w słoju. Szczelnie zamknięty słój wystawiamy w słoneczne miejsce i codzienni nim wstrząsamy. Po miesiącu nalewkę przelewamy przez sito wyłożone gęstą gazą lub ręcznikiem papierowym. Jeśli lubimy nalewki słodsze, to możemy do płynu dodać nieco rozpuszczonego miodu wielokwiatowego. Każdy może dodać inną jego ilość w zależności od gustu. Następnie przefiltrowany trunek przelewamy do butelek i wynosimy w chłodne miejsce.

Nalewka rumiankowa koi nerwy, działa przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, oczyszcza też skórę i goi ranę (ale tylko taka bez dodatku miodu).

Nalewka koniczynowa z kwiatów koniczyny

Przygotowywać można ją już w kwietniu.

Składniki: 500 g świeżych kwiatów koniczyny, 500 ml spirytusu, 750 ml wody, 250 g miodu lipowego

Przygotowanie: Umyte i wysuszone kwiaty koniczyny wsypujemy do dużego słoja. Zalewamy je najpierw pół litrem wody a następnie taką samą ilością spirytusu o mocy 96%. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce. Po miesiącu przygotowujemy syrop z ćwierci litra wody i ćwierci kilograma miodu lipowego. Robimy go z przegotowanej i potem lekko podgrzanej wody w której rozpuszczamy miód. Gdy syrop stygnie my przelewamy nastaw przez sitko wyłożone gazą. Teraz ponownie wlewamy płyn do słoja, dodajemy do niego syrop i szczelnie zamknięty odstawiamy w ciemne, ale chłodne miejsce. Po czterech miesiącach tak przygotowaną nalewkę koniczynową wlewamy do butelek. Można ją już spożywać. A szczególnie przyda się ona osobom cierpiącym na artretyzm.

Nalewka z kwiatów akacji

Przygotowujemy ją w maju lub na początku czerwca. Przepis na nalewkę akacjową jest prosty ale sama nalewka nie wymaga długiego leżakowania.

Składniki: 150 g kwiatów akacji, 1 l wódki, 0,5 l wody, 1 laska wanilii, 300 g cukru

Przygotowanie: Na nalewkę akacjową wykorzystujemy same płatki akcji. Zebranie więc 150 g wymaga trochę czasu, ale jest do zrobienia. Gdy już płatki kwiatów akacji zważymy ii umyjemy wrzucamy je do słoja. Dodajemy przekrojoną wzdłuż na pół (dla uzyskania lepszego aromatu, ale całą) laskę wanilii i zalewamy wódką. Wódka do tego celu powinna być mocna – 45 %. Słój szczelnie zamykamy. Drugi etap przygotowania nalewki akacjowej odbywa się dnia kolejnego. Polega na zrobieniu z wody i cukru syropu, który schłodzony dolewamy do nastawu alkoholowego przygotowanego dnia poprzedniego. Znów szczelnie słój zamykamy. Teraz czekamy dwa miesiące. Nalew dokładnie filtrujemy. Zlewamy do butelek i… już możemy kosztować. Nalewkę akacjową podawać najlepiej schłodzoną.

Nalewka jabłkowa

Składniki: 1 kg soczystych, aromatycznych jabłek lekko kwaskowatej odmiany, 1 l spirytusu 70 %, 30 dkg cukru, kawałek kory cynamonu

Przygotowanie: Jabłka umyj, osusz, usuń ogonki, pokrój w kostkę, wsyp do słoja. Dodaj cynamon, cukier, zalej spirytusem tak, aby owoce były całkiem przykryte alkoholem. Słój zamknij i odstaw w ciemne ciepłe miejsce na 6 tygodni. Od czasu do czasu wstrząśnij lekko słojem. Po tym czasie trunek przecedź przez gęste sitko, wlej do słoja, słój zamknij i odstaw jeszcze na tydzień, aby nalewka się wyklarowała. Po tygodniu zlej nalew znad osadu, przefiltruj przez filtr lub gazę, rozlej do butelek, zakorkuj. Nalewkę odstaw w ciemne i chłodne miejsce na co najmniej 2 miesiące. Po tym czasie naleweczka jest już gotowa do picia, ale jak poleży dłużej nabierze lepszego smaku i aromatu.

Rada : Aby otrzymać 1 l alkoholu 70 % należy zmieszać 740 ml spirytusu 95 % z 290 ml przegotowanej i ostudzonej wody.

Nalewka Ice

Składniki: 0,5 l wódki, 300 g cukierków lodowych Ice, 1/2 szklanki wody

Cukierki wrzucamy do małego garnuszka wlewamy wodę i podgrzewamy na bardzo małym ogniu bardzo często mieszając aby cukierki się dobrze rozpuściły i nie przypaliły. Gorące cukierki odstawiamy do ostudzenia. Cukierki można również rozpuścić w mikrofali. Wódkę mieszamy z rozpuszczonymi cukierkami i dokładnie mieszamy. Drugi sposób: Cukierki tłuczemy, wrzucamy je do wódki i odstawiamy aby cukierki sie rozpuściły. Często wstrząsamy butelką. Nalewkę przelewamy do butelki lub karafki i odstawiamy do przegryzienia.

Likier mango

Składniki: 1 średniej wielkości mango, 190 ml – ¾ szklanki alkoholu 95% (lub 255 ml – 1 szklanka wódki), 190 ml – ¾ szklanki wody, 130 g – ⅔ szklanki cukru granulowanego

Przygotowanie: Mango obrać i pokroić w kawałki. Kawałki mango umieścić w dużym szklanym słoju i zalać je alkoholem, jeżeli używamy spirytus rozcieńczany go do 70% (patrz Rada). Szczelnie zamknąć i przechowywać w ciemnym miejscu przez 30 dni. Po upływie 30 dni ugotować syrop cukrowy, mieszając wodę z cukrem na średnim płomieniu. Po rozpuszczeniu cukru zdjąć syrop z ognia i poczekać do ostygnięcia. Przefiltrować nalew z mango i wymieszać alkohol z chłodnym syropem cukrowym. Wlać do słoika i odstawić w ciemnym miejscu przez kolejne 2 do 3 tygodnie. Po tym czasie likier przefiltrować i zabutelkować. Likier podawać schłodzony.

Nalewka kwiatowa z 3 kwiatów

Składniki: 250 g płatków róży, 250 goździków ogrodowych, 250 g płatków fiołków, 0,75 l winiaku, 0,12 l spirytusu, 0,12 l wody, 1 szklanka miodu, 3 goździki, kora cynamonu (ok. 2 cm)

Przygotowanie: Najtrudniejszą sprawą będzie zdobycie odpowiedniej ilości płatków kwiatów – zwłaszcza fiołków. Jak już się z tym uporamy, to pamiętajmy, by z płatków goździków i róży usunąć białe elementy. Gdy to zrobimy wszystkie płatki wrzucamy do słoja. Dodajemy pokruszoną korę cynamonu i goździki. Zalewamy winiakiem i spirytusem (koniecznie taka właśnie kolejność). Szczelnie zamknięty słój wystawiamy na słonecznym miejscu. Po czterech tygodniach przelewamy nastaw przez gazę. Płyn filtrujemy. Gdy on kapie z bibułki filtracyjnej my przygotowujemy syrop miodowy. W tym celu przegotowaną wcześniej i wystudzoną wodę wlewamy do garna i lekko ją podgrzewając rozpuszczamy w niej miód. Temperatura syropu nie powinna przekroczyć 40 stop. C, ale to wystarczy by miód się rozpuścił. Teraz przefiltrowaną nalewkę mieszamy razem z miodowym syropem i na dwa, trzy dni wszystko to ponownie zostawiamy w słoju. Po tym czasie nalewkę ponownie filtrujemy i wlewamy do butelek. Niestety, na degustację będziemy musieli nieco poczekać, bo nalewka powinna jeszcze leżakować w chłodnym miejscu co najmniej przez pół roku.

Nalewka z dyni

Składniki: 1 kg obranej dyni, 1 l wódki, 5 goździków, 1 laska wanilii, 2 łyżki miodu

Przygotowanie: Pokrojoną w kostkę dynię, zalewamy w dużym słoju wódką. Laskę wanilii kroimy wzdłuż, nożem wyłuskujemy z niej ziarenka, dodajemy do dyni, resztę laski kroimy w kawałki i wrzucamy do słoja. Do całości dorzucamy goździki i wlewamy miód. Nalewkę odstawiamy na miesiąc, od czasu do czasu można ją przemieszać. Po tym czasie, odcedzamy, filtrujemy i zlewamy do butelki.

Nalewka na kwiatach bzu

Nalewkę zrobimy na kwiatkach bzu, tylko tego ciemnego, fioletowego i w pełni rozkwitniętych i rozwiniętych kwiatkach.

Składniki: 4-5 dużych kiści bzu fioletowego, 2 litry wódki, 2 szklanki cukru ew. miodu, 2 szklanki wody, 1 cytryna

Przygotowanie: Kwiatki opłukać pod zimną wodą i rozłożyć kiście do osuszenia.

Zerwać same kwiatki i włożyć do słoja, zalać alkoholem, zamknąć i odstawić na 1 tydzień. Zlać kwiatki przez gazę a do nalewu dodać zimny syrop z wody, cukru/miodu i soku z cytryny. Całość dobrze wymieszać, przelać do butelek i odstawić na co najmniej 3 miesiące ale oczywiście im dłużej nalewka stoi tym lepsza.

Kwiatki po zalaniu alkoholem za kilka minut zmieniają swój piękny kolor na lekko brunatny, proszę się tym nie niepokoić, tak się po prostu dzieje, za to nalewka zyskuje na smaku. W końcowym efekcie nalewka ma fajny, miodowy kolor, delikatny kwiatowy zapach i lekko-kwaskowaty posmaczek.

Likier tatarakowy

Składniki: 50 g. kłączy tataraku, 4 g. goździków całych, suszonych, 4-5 strączków kardamonu, 1 litr spirytusu, 3 szklanki wody, 1/2 szklanki cukru

Przygotowanie: Oczyszczone kłącze tataraku pokroić na nieduże kawałeczki, włożyć do słoja, dodać goździki, kardamon i całość zalać spirytusem. Zamknąć i odstawić na słoneczny parapet na 2 tygodnie. Po tym czasie całość przelać przez gazę do innego naczynia, dodać syrop ugotowany z cukru i wody, ostudzony, dobrze wymieszać i przelać znowu do słoja, zamknąć i odstawić jeszcze na 2-3 tygodnie, żeby likier się sklarował. Teraz już można przelać do butelek, zamknąć i wynieść do spiżarni. Za 3 miesiące możemy się delektować likierkiem.

Nalewka z borówki czerwonej na rumie z miodem

Składniki: 2 kg. borówki czerwonej, 1/2 litra rumu, 1 litr wódki, 1 szklanka spirytusu, 2 szklanki miodu, 1 szklanka wody źródlanej

Przygotowanie: Umyte i osuszone borówki wkładamy do słoja i zalewamy rumem, wódką i spirytusem. Słój zamykamy dokładnie , potrząsamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 3 miesiące. Zlewamy nalew. Miód rozpuszczamy w dobrze ciepłej wodzie i dodajemy do nalewu, dokładnie łączymy i zostawiamy w słoju do sklarowania na co najmniej 2 tygodnie. Delikatnie zlewamy do butelek i po 3-6 miesiącach delektujemy się jej smakiem.

A owoce możemy jeszcze raz zasypać cukrem – tak ok.2 szklanki, zamykamy na 10-14 dni, odlewamy powstały syrop i dodajemy alkoholu do smaku. Powstanie słabsza ale równie dobra nalewka.

Nalewka winogronowo – malinowa

Składniki: 1 kg. ciemnych winogron, 1/2 kg. Malin, 1/2 kg. Cukru, 1 litr wódki, 1/2 litra spirytusu, 1 łyżka kwasku cytrynowego

Przygotowanie: Winogrona i maliny wsypujemy do słoja, zasypujemy cukrem i zamykamy na 3 dni, codziennie wstrząsając słojem. Po tym czasie zalewamy wódką i spirytusem, zamykamy dobrze słój i odstawiamy na 3 miesiące. Zlewamy owoce i do nalewu dodajemy kwasek rozpuszczony w 2 łyżkach gorącej wody, klarujemy przez dwa tygodnie i przelewamy do butelek. Za pół roku nalewka będzie gotowa do degustacji.

Matka drożdżowa do wina

Składniki: 1 szkl. soku (ok.250 ml) z owoców, z których chcemy zrobić wino,

Powinien być pasteryzowany jednak nie konserwowany, 1 łyżka cukru,

pożywka, drożdże winiarskie, 0,5 l słoik lub butelka, gaza, gumka.

Przygotowanie: Sok możesz kupić lub zrobić sam (zagotować owoce które będziesz używać do produkcji wina z wodą i wykorzystać w ten sposób przygotowany kompot). Sok możesz również zrobić z wyciśniętych owoców i wody w stosunku 1:1 (należy zagotować aby pozbyć się dzikich drożdży). Sok należy przed użyciem ostudzić do temperatury pokojowej. Słoik dokładnie umyj, wygotuj w wodzie i osusz (możesz umyć go w zmywarce) a następnie przelej do niego sok. Dodaj do soku łyżkę cukru i dobrze wymieszaj. Dodaj do soku odrobinę pożywki i dokładnie wymieszaj. Dodaj drożdże i dobrze wymieszaj. Słoik przykryj gazą, aby zabezpieczyć płyn przed owadami i obwiąż dokładnie gumką. Jeśli używasz butelki wówczas zatkaj ją korkiem wykonanym z waty. Odstaw zaczyn drożdżowy w ciemne i ciepłe miejsce (26-27 stopni C) na około 2-3 dni. Słoik nie może stać na słońcu. Drożdże się prawidłowo rozmnażają wówczas gdy zaczyn stopniowo mętnieje. Po 2-3 dniach powąchaj go – jeśli wyczujesz mocny zapach drożdży to oznacza że matka drożdżowa jest gotowa.

Wino z winogron domowej roboty

Składniki: kilogram winogron, kilogram cukru, 3-4 litry wody

Potrzebny sprzęt: gąsior, mikser, korek, rurka (do fermentacji), garnek, butelki

z korkami

Przygotowanie: Umyj owoce i przebierz je dokładnie, tzn. poodrywaj od szypułek. Winogrona zmiażdż np. za pomocą miksera (można oczywiście zrobić to ręcznie). Wsyp owoce do gąsiora. W 3-4 litrach wrzącej wody rozpuść cukier, dokładnie mieszając. Odstaw do wystygnięcia. Roztworem cukru zalej przygotowany w gąsiorze winogron. Na gąsior załóż korek z rurką do fermentacji. Po upływie mniej więcej 24 godzin wino zaczyna fermentować, można zaobserwować „ruch” w gąsiorze. Kiedy wino przestanie się „poruszać”, po upływie około miesiąca przelej je, tak aby wyrzucić owoce. Zlej wino ponownie do gąsiora. Na tym etapie dobrze jest sprawdzić smak, czy alkohol nie wymaga np. dosłodzenia. W tym celu odlej mniej więcej 2 litry wina, podgrzej i rozpuść w nim cukier, a następnie wlej z powrotem do gąsiora. Przechowuj wino w gąsiorze jeszcze przez 30-45 dni. Po upływie tego czasu przelej wino do butelek i odstaw do leżakowania (najlepiej w piwnicy). Alkohol najsmaczniejszy będzie po upływie mniej więcej 2 lat.

Wino morwowe

Składniki: 1kg owoców morwy, 0,7l wody, 0,4kg cukru, 0,7g kwasku cytrynowego (w zależności od upodobań), 0,5g pożywki (zaczynu drożdżowego).

Przygotowanie: Bardzo ważne jest, żeby owoce były bardzo dojrzałe (niedojrzałe są gorzkie). Należy je rozgnieść, zalać letnią wodą, dodać zaczynu i pozostawić na 2 dni, żeby mogły swobodnie fermentować. Po upływie wskazanego czasu, trzeba przecedzić owoce, zasypać cukrem i pozostawić w przygotowanym baniaku do fermentacji. Cukier można także wcześniej rozpuścić w odrobinie wody lub przecedzonym, pozostałym płynie. W przypadku kwasku cytrynowego – to dodajemy go tylko wtedy, gdy owoce były bardzo dojrzałe.

Wino ze śliwek węgierek o mocy 12%

Składniki: 7,5 kg śliwek węgierek, 4,5 litra wody, 1,7 kg cukru, 1 opakowanie drożdży do produkcji wina, pożywka dla drożdży, 3ml pektopolu

Przygotowanie: Dojrzałe i soczyste śliwki myjemy a następnie przekrajamy na pół, pozbywamy się pestki i kroimy jeszcze raz na 2 mniejsze kawałki. Ćwiartki śliwek zasypujemy cukrem i odstawiamy na jedną godzinę. Po upływie sześćdziesięciu minut śliwki zalewamy wrzątkiem, dodajemy do nich pektopol i dokładnie mieszamy. Tak przygotowane śliwki pozostawiamy do wystygnięcia.

Do ostygniętych śliwek dodajemy teraz cukier, wodę oraz wcześniej przygotowaną matkę drożdżową wraz z pożywka. Wszystko to przekładamy do pojemnika fermentacyjnego i pozostawiamy na 5 dni. Ważne jest jednak byśmy przez ten okres codziennie do niego zaglądały, mieszając raz lub dwa razy dziennie. Po upływie pięciu dni na powierzchni przygotowywanego przez nas wina znajdą się skórki śliwek, które zbieramy i odciskamy. Wino przelewamy do balona, zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną i pozostawiamy na okres jednego miesiąca. Po upływie miesiąca zlewamy znad osadu. Wino będzie jednak gotowe dopiero po upływie roku.

Wino ze śliwek mirabelek o mocy 16%

Składniki: 8 kg śliwek mirabelek, 3,8 litra wody, 2,3 kg cukru, 1 opakowanie drożdży do produkcji wina, pożywka dla drożdży, 3ml pektopolu

Przygotowanie tego wina jest bardzo podobne do przygotowywania wina z węgierek, jednak różni się w dwóch miejscach, dlatego należy dokładnie zapoznać się z instrukcją. Dojrzałe i soczyste śliwki myjemy a następnie przekrajamy na pół, pozbywamy się pestki i kroimy jeszcze raz na 2 mniejsze kawałki. Ćwiartki śliwek zasypujemy cukrem i odstawiamy na jedną godzinę. Po upływie sześćdziesięciu minut śliwki zalewamy wrzątkiem, dodajemy do nich pektopol i dokładnie mieszamy. Tak przygotowane śliwki pozostawiamy do wystygnięcia. Pozostały cukier i wino dzielimy na 2 równe porcje. Pierwszą z porcji dodajemy teraz, drugą po 5 dniach. Oprócz wody i cukry dodajemy także wcześniej przygotowaną matkę drożdżowa wraz z pożywką. Wszystko to przekładamy do pojemnika fermentacyjnego i pozostawiamy na 5 dni. Ważne jest jednak byśmy przez ten okres codziennie do niego zaglądały, mieszając raz lub dwa razy dziennie. Po upływie pięciu dni na powierzchni przygotowywanego przez nas wina znajdą się skórki śliwek, które zbieramy i odciskamy. Wino przelewamy do balona, dodajemy do niego drugą porcję cukru i wody i zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną. Pozostawiamy na okres dwóch miesięcy. Po upływie tego czasu zlewamy znad osadu. Wino będzie jednak gotowe dopiero po upływie roku.

Słodkie wino z porzeczek czerwonych

Składniki: 7 kg czerwonych porzeczek, 4 kg cukru, 5 l wody, drożdże winne typu malaga lub burgund, pożywka dla drożdży

Przygotowanie: Porzeczki myjemy i wyciskamy z nich sok. W zagotowanej wodzie rozpuszczamy cukier. Tak przygotowany roztwór odstawiamy do ostygnięcia a następnie dodajemy do niego wyciśnięty z porzeczek sok. Teraz dodajemy wcześniej przygotowane drożdże i wsypujemy pożywkę. Całość przelewamy do butli i odstawiamy w zaciemnione miejsce na 20 dni. Po upływie tego czasu wino z porzeczek możemy już rozlewać do butelek.

Półsłodkie wino z porzeczek czarnych

Składniki: 10 kg czarnych porzeczek, 3,5 kg cukru, 7 l wody, drożdże winne typu malaga lub burgund, pożywka

Przygotowanie: Owoce myjemy, przebieramy i miażdżmy a następnie zalewamy gorąca wodą w ilości, lekko zakrywającej owoce. Po 3 godzinach wyciskamy z owoców sok do oddzielnego naczynia, a owoce znów przykrywamy gorącą wodą i powtarzamy czynność jeszcze 2 razy. Do soku dodajemy zaczyn z drożdży oraz pożywkę i cukier. Ostawiamy na około 20 dni, a następnie przelewamy do butelek.

Wino z aronii

Składniki na 10 litrów 12% wina: 7 kg aronii, 5 l wody, 2 kg cukru, drożdże do wina czerwonego, 4 g pożywki do drożdży

Przygotowanie: Wino z aronii może być gorzkie. By tego uniknąć, przed przygotowaniem wina, potrzymaj owoce przez kilka dni w zamrażalniku. Po rozmrożeniu aronii, rozgnieć owoce. Pamiętaj tylko, by ich nie miksować! Rozgniecenie ich widelcem w zupełności wystarczy, a dzięki temu łatwiej uzyskasz klarowności wina. Następnie przygotuj syrop cukrowy. Cukier zalej ciepłą, przegotowaną wodą. Do pojemnika fermentacyjnego wsyp zmiażdżone owoce, zalej je syropem cukrowym, dodaj drożdże i pożywkę. Po upływie około dwóch tygodni fermentacji, oddziel moszcz od owoców i przelej go do balona. Po upływie 6 tygodni zlej wino znad osadu. Czynność powtarzaj co 2 – 3 tygodnie. Wino z aronii jest gotowe do spożycia po pół roku.

Wino z aloesu

Należy oberwać kilka większych liści z roślin co najmniej trzyletnich, umyć je, przesuszyć i przechowywać od siedmiu do dziesięciu dni w lodówce. Po upływie tego czasu należy odmierzyć pół kilograma liści Aloe Vera, pozbawić je brzeżnych kolców, pokroić je na kilkucentymetrowej długości kawałki, wrzucić je do maszynki do mielenia lub do miksera, dodać do tak otrzymanego miąższu 1/2 l czerwonego wytrawnego wina gronowego, przemieszać, dolać 50 dag miodu oraz po starannym przemieszaniu pozostawić w zamkniętym naczyniu i w ciemnym miejscu na 3-5 dni. Otrzymane winko trzeba przecedzić przez gęste sitko, rozlać do butelek oraz odstawić do lodówki. Sposób dawkowania: W ciągu pierwszego tygodnia należy pić trzy razy dziennie po 1 łyżeczce do herbaty, a w następnych 3-4 tygodniach – 3 razy dziennie po łyżce stołowej, w kolejnych 3-4 tygodniach – trzy razy dziennie po 1 łyżeczce do herbaty, za każdym razem godzinę przed jedzeniem. Wino aloesowe powinno się pić przez 2-3 miesiące, a następnie powinno się przerwać kurację, aby do niej powrócić po 1-2 tygodniach.

Wino truskawkowe bez drożdży

Składniki: Truskawki w proporcjach 1:2:5. Na każdy 1 kg owoców – 2 kg cukru i 5l wody. Oczywiście zamiast truskawek mogą to być także inne, dowolnie wybrane przez Ciebie owoce, zależne od sezonu w którym chcesz zrobić wino.

Przygotowanie: Wsypać zważone, nieumyte owoce do słoja (dymiona). Zatkać korkiem rurką i poczekać ok. tygodnia, aż pokryją się osadem. Zagotować wodę, wsypać cukier – jak się rozpuści i wystygnie, zalać owoce i szczelnie zakorkować z rurką. Po ok. 6 tyg. zlać do innego naczynia – wyrzucić owoce i osad, następnie ponownie wlać do (słoja) dymiona wino i pozostawić, aż przestanie fermentować. Pamiętaj – W rurce nie może zabraknąć wody. Uważaj na octówki (małe muszki)! wystarczy jedna z nich, by zakwasić całe wino!

Wino czereśniowe

Składniki na 10 l wina w zależności od mocy, jaką chcemy uzyskać:

a/ 11-11,5%: 8 kg czereśni, 4 l wody, 1,7 kg cukru, 4g pożywki, 10 g kwasu cytrynowego

b/ 17-18%: 8 kg czereśni, 3 l wody, 2,8 kg cukru, 4g pożywki, 10 g kwasu cytrynowego

c/ Wino mieszane 11%: 5,5kg czereśni, 1,5 kg porzeczek lub agrestu, 4 l wody, 1,7 kg cukru, 4 g pożywki

Przygotowanie: Owoce zmiażdżyć, zalać letnią wodą, dodać zaczyn z drożdży, dodać pożywki. Po dwudniowym ługowaniu w ciepłym miejscu i nafermentowaniu, czereśnie przecedzić, wygnieść i dodać cukier. Przelać do butelek.

Wino na berberysie

Składniki: 10 litrów moszczu berberysowego, 3 kg cukru, 3 g pożywki, drożdże typu burgund lub Bordeaux

Przygotowanie: Na samym początku musimy przygotować podstawę dla wina, czyli moszcz. W tym celu wyciskamy sok z owoców berberysu (zebrane po pierwszych przymrozkach, intensywnie czerwonych). W międzyczasie przygotowujemy matkę drożdżową oraz syrop cukrowy (w letniej wodzie rozpuszczamy 3 kg cukru). Otrzymany płyn wlewamy do balonu i dodajemy do niego matkę drożdżową, wodę z cukrem oraz pożywkę dla drożdży. Całość odstawiamy i czekamy na zakończenie burzliwej fermentacji. Kiedy to już nastąpi, zlewamy wino znad osadu. Naczynie z płynem odstawiamy jeszcze do momentu aż wino się wyklaruje. Wtedy możemy zacząć ściągać wino. Pamiętajmy jednak, że berberysowy trunek należy zlewać kilka razy, w miesięcznych odstępach.

Wino z rabarbaru

Są trzy metody sporządzania wina z rabarbaru:

1. 10 kg łodyg rabarbaru tnie się na 1-, 2-cm kawałki, dolewa 5 l wody z dodatkiem czystej kredy (1,5 g kredy na 1 kg rabarbaru) i gotuje na wolnym ogniu. Po ostygnięciu dodaje się 2-3 l wody i przechowuje 3 dni w chłodnym miejscu mieszając od czasu do czasu. Do odciśniętego moszczu dodaje się syrop z cukru, kwas cytrynowy (25 g) 6-8 g fosforanu amonowego (pożywka dla drożdży) i matkę drożdżową. Rabarbar przeciętnie zawiera około 1% cukru. Ilość tę pomijamy przy obliczaniu wielkości dodatku cukru do moszczu. Przy słabszych winach całą przewidzianą porcję cukru dodajemy jednorazowo podczas sporządzania nastawu. Natomiast przy wyrobie mocniejszych win cukier dodajemy zgodnie z zasadami omówionymi wcześniej. W tym przypadku dopiero po dodaniu drugiej porcji cukru uzupełniamy nastaw przegotowaną wodą do planowanej objętości.

2. W drugiej metodzie, po zagotowaniu rabarbaru z kredą, nie odciska się moszczu, lecz poddaje go fermentacji w miazdze. W tym przypadku obok pożywki dla drożdży i pirosiarczanu sodowego (1,5-2 g na 10 kg) dodaje się 0,5-1 kg cukru (który odejmuje się od obliczonego dodatku cukru). Po upływie 3-4 dni (wstępne przefermentowanie) odciska się moszcz i postępuje jak wyżej.

3. Można także rabarbaru (ale dobrej jakości, nie trawiastego) nie oddzielać od moszczu, lecz sporządzić nastaw razem z łodygami. W tym przypadku młode wino bezpośrednio po przefermentowaniu i ustaniu zlewamy znad osadu.

Wino z rabarbaru o zawartości alkoholu 12%-14%. Zasadą postępowania jest otrzymanie z 1 kg łodyg 2 l nastawu. Chcąc uzyskać z 10 kg łodyg rabarbaru 20 l nastawu do wyrobu wina o mocy 12%, należy dodać 4,12 kg cukru (objętość 2,57 l), wyżej wymienione składniki i uzupełnić przegotowaną wodą do pożądanej objętości. Przy sporządzaniu wina o planowanej zawartości alkoholu 13% dodajemy 4,46 kg cukru. Natomiast przy sporządzaniu wina o planowanej mocy 14%, dodajemy 4,82 kg cukru.

Wino z gruszek

Zdrowe, wymyte i osaczone owoce miażdżymy lub rozdrabniamy, zalewamy wrzącą wodą, a po ostudzeniu dodajemy matkę drożdżową. Po 24 godzinach odcedzamy lub wyciskamy przez woreczek. Pozostałość z woreczka ponownie rozgniatamy, zalewamy wrzącą wodą i wlewamy do poprzednio wyciśniętego miąższu. Możemy jednak nie zalewać owoców wrzącą wodą. W tym przypadku rozdrobnione lub przetarte na tarce albo przepuszczone przez maszynkę do mięsa owoce wsypujemy do balonu, zalewamy wodą, dodajemy cukier (od 20 do 30 dag na 1 l moszczu), matkę drożdżową i pożywkę oraz kwasek cytrynowy (4 g na litr moszczu). Balon zamykamy korkiem z rurką fermentacyjną, a po kilku dniach nastaw odcedzamy i fermentujemy. Wino z samych gruszek nie jest zbyt smaczne. Natomiast bardzo dobre otrzymujemy, mieszając sok z gruszek z sokiem z porzeczek lub kwaśnych jabłek.

Gruszniak

Z gruszek wyrabia się również słabe wino gruszkowe z moszczu naturalnego, tj. niedoprawionego. Szczepienie drożdżami winiarskimi jest pożądane, ale niekonieczne, ponieważ drożdże dzikie potrafią wszystek znajdujący się w moszczu cukier przerobić na alkohol. Młody gruszniak należy ściągać znad osadu, po przejściu fermentacji burzliwej, unikając przy tym nadmiernego kontaktu z powietrzem i zakażenia, które przy tak słabym winie szybko prowadzi do skwaśnienia. Okres fermentacji w temperaturze około 20°C trwa 2-3 tygodnie. W wyższej temperaturze fermentacja przebiega szybciej. Już po kilku dniach mija fermentacja burzliwa. Niewielka ilość alkoholu w gruszniaku nie wystarcza do jego utrwalenia i dlatego wino to nie nadaje się do dłuższego przechowywania. Należy go zużyć na bieżące potrzeby (w ciągu kilku tygodni po ściągnięciu znad osadu), nie czekając na pełne sklarowanie. Jeżeli będziemy go przetrzymywać nieco dłużej, to należy go umieścić w chłodnym pomieszczeniu (o temperaturze 2-5°C). Smak gruszniaka będzie lepszy, jeśli moszcz dokwasimy kwasem cytrynowym w ilości 2-4 g na litr moszczu.

Wino z jabłek

Składniki: 10 kg kwaśnych jabłek (słodkie trzeba łączyć z kwaśnymi) 1,5-1,8 kg cukru, 3 l wody, drożdże.

Przygotowanie: Ze zdrowych, umytych, pokrojonych na części jabłek usunąć pestki i gniazda nasienne. Odcisnąć moszcz w maszynce alfa lub w sokowirówce. Można także jabłka przepuścić przez maszynkę do mięsa. W tym przypadku miazgę zebrać w dużej, emaliowanej (niepoobijanej) misce lub wiadrze, lekko posłodzić i odstawić pod przykryciem na kilka godzin, następnie wycisnąć moszcz, np. przez wyprany i wyprasowany gorącym żelazkiem woreczek flanelowy. Moszcz wlać do butli lub balonu, mierząc jego objętość i dodać nieco więcej niż połowę cukru, którego ilość ustalamy w stosunku do objętości moszczu (25-30 dag na litr). Cukier przed dodaniem należy rozmieszać z przegotowaną wodą (0,5 szklanki na litr moszczu). Dobrze wymieszać zawartość balonu, dodać przygotowaną pożywkę, matkę drożdżową i ponownie wszystko dobrze wymieszać, poruszając balonem ruchem kolistym, a także mieszając wewnątrz (ostrożnie) czystą, wyparzoną drewnianą łyżką lub łopatką. Butla, o czym już pisaliśmy, powinna być napełniona do 3/4 objętości. Początkowo w otworze balonu umieścić korek z wyjałowionej waty, a następnie obwiązać czystym kawałkiem płótna. Balon odstawić na tydzień. Po tym okresie dodać resztę cukru. W tym celu należy odlać nieco fermentującego nastawu i wymieszać z nim cukier, po czym wymienić watę na korek z rurką fermentacyjną. Po 6 tygodniach, gdy fermentacja słabnie, ściąga się wino do drugiego balonu, lekko zatyka czystym korkiem owiniętym watą i pozostawia do dalszego samooczyszczenia. Po 3 miesiącach wino ściąga się do czystych, wyparzonych butelek z ciemnego szkła, szczelnie korkuje i lakuje. Okres dojrzewania wina z jabłek trwa kilka lat.

Wino z jabłek mocne

Na 10 l moszczu z jabłek dodać 5 litrów syropu (sporządzonego z 2 kg cukru i 3,75 l wody), matkę drożdżową, 25 g kwasu cytrynowego i 6 g pożywki. Dalej postępować zgodnie z wyżej podanymi wskaźnikami.

Wino ze słodkich jabłek

Na 10 litrów wina zużywa się 6-7 kg jabłek, 1,6 kg cukru, drożdże, wodę, 5 g kwasu cytrynowego i pożywkę dla drożdży. Postępować zgodnie z wcześniej podanymi wskazówkami.

Wino ze spadów

5-6 kg jabłek, 6 l wody, 3 g pożywki. Przy użyciu drożdży Tokay dodajemy 240-340 dag cukru, a przy innych drożdżach 160-200 dag. Dalej postępujemy zgodnie z wcześniej podanymi wskazówkami.

Wino z suszonych jabłek

Składniki: 2 kg suszu z jabłek, 8 l wody, 3 kg cukru, 3 g pożywki, drożdże winne. Przygotowanie: Suszone owoce umyć, osaczyć, zalać wrzącą wodą i poczekać aż ostygną. 1/3 ilości cukru (1 kg) wymieszać z przestudzoną gotowaną wodą (niewielką ilością), matką drożdżową i pożywką. Dodać to do moszczu. Wymieszać i zamknąć balon korkiem z waty. Po 24 godzinach przetrzeć przez sito i ponownie zlać do umytego balonu. Po 3 dniach dodać kolejną część cukru (1 kg) rozpuszczonego w niewielkiej ilości ciepłej wody. Wymieszać i ponownie zamknąć korkiem z waty. Po 3 kolejnych dniach dodać syrop z ostatniej części cukru (1 kg).Fermentować w balonie zamkniętym korkiem z rurką fermentacyjną.

Domowe wino typu Martini

Składniki: (można robić wielokrotność tej porcji): 0,6-1kg ryż biały długo-ziarnisty, 8l wody, paczka ziół prowansalskich, ok. 10 ziaren czarnego pieprzu, ok 6 ziaren ziela angielskiego, połowa cytryny, 400gram rodzynek, 4kg cukru, można dodać jedna całą gałkę muszkatołową oraz laskę wanilii, drożdże do białego wina, opcjonalnie pożywka do drożdży

Przygotowanie: Ryż dobrze wypłukać pod bieżącą wodą , osuszyć a następnie dodać do pojemnika fermentacyjnego, następnie dodać resztę składników sypkich. Wodę doprowadzić do ok 80 stopni , rozpuścić w nim cukier następnie przestudzić (nie zalewać gorącą wodą ryżu z przyprawami). Fermentować wszystko razem ( u mnie zwykle trwa około miesiąca), należy śledzić pracę drożdży. Przydatne jest posiadanie cukromierza i mierzenie zawartość cukru na początku naszego nastawu , a następnie co jakieś 5-6 dni. Gdy nasze winko będzie „puszczać bąbelki w rurce fermentacyjnej” gdzieś raz na minutę, zlewamy wino, przecedzając przez gazę , pojemnik fermentacyjny myjemy i wlewamy z powrotem płyn do balonu. Winko potrzebuje czasu, im dłużej stoi tym bardziej nabiera procentów. Na koniec można dodać ziemi okrzemkowej by ładnie oczyścić trunek.

Wino z kwiatów mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski czyli popularny mlecz to bardzo ceniona roślina w ziołolecznictwie. Ta niepozorna roślina obfituje w całą gamę substancji potrzebnych człowiekowi na co dzień. Liście, kwiaty i korzeń mniszka zawierają flawonoidy, flenolokwasy, karotenoidy a także potas, magnez, krzem oraz witaminy z grupy C i B. Lista chorób i dolegliwości, które zwalcza się dzięki naparowi, odwarowi, sokom czy winu przygotowanym z mniszka lekarskiego jest bardzo długa. Wino z kwiatów mniszka pite (w małych porcjach) po każdym posiłku, wspomaga trawienie. Ponadto reguluje nieregularne miesiączki oraz leczy nieżyt gardła i jamy ustnej.

Składniki: 2 litry oczyszczonych kwiatów mniszka (bez łodyg), 3 pomarańcze pokrojone w plastry, 3 cytryny pokrojone w plastry (ze skórką), aktywne drożdże winne, 2 kg cukru, 4 litry wody

Przygotowanie: Zalej wrzącą wodą (4 litry) kwiaty mniszka i odstaw na 3 dni pamiętając o tym, aby codziennie przemieszać płyn. Po trzech dniach przecedź aromatyzowaną wodę od resztek kwiatów. Dodaj pozostałe składniki i tak jak na początku odstaw na kolejne 3 dni mieszając codziennie. Znów przecedź. Odstaw na 4 tygodnie do pomieszczenia gdzie nie jest za zimno. Po upływie tego czasu przecedź wino jeszcze raz, wlej do butelek i zakorkuj.

Wino z soku brzozy (wino brzozowe)

Składniki: 10 l soku z brzozy, 2,5 kg cukru, 20 g kwasku cytrynowego, 3 g pożywki, drożdże (Sherry lub Tokay)

Przygotowanie: Najpierw warto zebrać pożądaną ilość soku z brzozy, w tym celu udajemy się do lasku, wybieramy zdrowe drzewo o średnicy minimum 20cm. Drzewo warto wybrać zdrowe, bez popękanej kory i guzowatych narośli. Sok z brzozy ściągać warto od ok. połowy marca (wszystko zależy od temperatury), ściąga się do pojawienia pączków liści, później sok jest już mniej smaczny a i leci go bardzo mało.

Ok 1 metr od ziemi, wiercimy otwór fi 10mm na głębokości 6-8cm lub 1/3 grubości drzewa. Wciskamy w otwór wężyk o odpowiedniej średnicy tak aby nie wypadł, drugi koniec węża wkładamy do naczynia zbiorczego. Kilka razy dziennie warto odwiedzić nawierty i zebrać sok.

Ważne: Aby nie osłabiać drzewa oraz aby nie doprowadzić do jego śmierci należy otwór po takim spuszczaniu zabić drewnianym przygotowanym kołkiem. Zdrowie brzozy: Jedno pobranie soku (ze zdrowego drzewa) nie powinno wyrządzić żadnej szkody. Ważne jest jednak aby po skończonym procesie otwór dokładnie zakorkować a nawet zakleić maścią ogrodniczą do szczepień i oczkowania (takie coś kleiste podobne do gęstego miodu). ‚Rany’ drzew są bardzo podobne do ran u człowieka – skaleczona kora i otwór pozwalają łatwy na dostęp różnych bakterii, zarodników (np. huby) czy robactwa a to w słabszym drzewie może spowodować problemy – jak my skaleczymy skórę może powstać zakażenie, tak może być z drzewem…

Sam sok jest bardzo zdrowy, oczyszcza i wzmacnia organizm po zimie. Warto go pić w ilości 1,5 do 2 l dziennie.

Mając wszystkie składniki, pakujemy wszystko do balona i fermentujemy.

Przepis staro-angielski – Wino z oskoły

Składniki: 5 l soku (oskoły), sok z 2 cytryn i 2 pomarańczy, 0,5 kg rodzynek, 1,5 kg cukru

Jeżeli chcemy uzyskać wino słodkie deserowe, dajemy ok 2 kg cukru ale nie więcej, sok z brzozy sam w sobie jest słodki. Dalej postępujemy jak w przepisie powyżej.

Przepis staropolski – Wino brzozowe (szampan)

Składniki: 10 litrów soku brzozowego, 1,5 kg cukru, 5 g cytryn, 1,5 dkg kwasku winnego, 5 kostek cukru na karmel

Z końcem marca lub początkiem kwietnia, gdy brzozy puszczać zaczynają paki, wywiercić w pniu małym świderkiem dziurkę na 6 cm głęboką, włożyć w otwór zacięte piórko gęsie, ściągnąć płynący sok, który nazywa się oskołą, do podstawionego naczynia. Z dobrze wyrośniętego drzewa ściągnąć można do 12 Itr oskoły. Zabić następnie starannie otwór kołeczkiem, zalepić rankę woskiem. Wlać oskołę do odpowiednie wielkości gąsiora, włożyć cukier, kwasek winny, przecedzony sok cytrynowy i karmel zrobiony z pięciu kostek cukru. Przykryć gąsior organtyna(gazą, szmatką), pozostawić w pokojowej temperaturze przez 3 miesiące do sfermentowania. Gdy oczyści się płyn i przestanie fermentować, pozlewać do butelki, zakorkować, wstawić do piwnicy. We flaszkach będzie wino ponownie fermentować; nalane do szklaneczki musuje jak szampan. W zimnej piwnicy da się długi czas przechowywać.

Przepisy od Rodziny, znajomych i znalezione w internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *